Sądeckie Wodociągi chcą podwyżek taryfy za wodę i ścieki. Dlaczego?

11.05.2022

Wszystkie ceny idą w górę, zmienić musi się też taryfa za wodę i ścieki – mówi radiu RDN Nowy Sącz prezes Sądeckich Wodociągów, Tadeusz Frączek. Spółka musiała złożyć nowy wniosek do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie o zmianę taryfy.

Wpływ mają rosnące ceny energii i kosztów obsługi kredytu, na które spółka nie ma wpływu – tłumaczy prezes.

Poprzednia taryfa obowiązywała od połowy zeszłego roku. Teraz, jeśli Wody Polskie zaakceptują wniosek spółki, stawkę za wodę wzrośnie o nieco ponad 10%, czyli z 7,44 zł za m3 netto do 8,22 zł za m3.

Z kolei opłata za ścieki wynosząca obecnie 8,09 zł m3 wzrosłaby o nieco ponad 8 procent, czyli do 8,76 zł m3. Dotyczy to pierwszego roku od momentu wejścia nowej taryfy w życie. Wniosek przewiduje też obniżkę taryf w kolejnych dwóch latach.

Zgodnie z kalkulacją taryfa za wodę zostałaby wtedy obniżona o ponad 4 procent do kwoty 7,88 zł m3, a za ścieki w drugim roku spadłaby do wartości bliskiej obecnej (8,11 zł m3.), natomiast w trzecim roku byłaby nawet nieco niższa od obecnej i wynosiłaby 8,00 zł m3. Prognoza może się zmienić, bo cały czas sytuacja na rynku się waha.

Przypomnijmy, że mieszkańcy Nowego Sącza będą mogli korzystać z dopłat do taryfy wody i ścieków, na którą zgodzili się miejscy radni.

Nowy Sącz: Dopłaty do wody i ścieków oraz plany… wzrostu cen!

Posłuchaj:
Relacja
Maria Mółka
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Marta Herduś
play
Słowo za słowo(NS) - Piotr Ryba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN