Sądeckie Wodociągi wyjaśniają, czemu nie chciały obsługiwać kanalizacji deszczowej w Nowym Sączu [WIDEO]

27.07.2021

Żeby Sądeckie Wodociągi dalej mogły zajmować się kanalizacją deszczową w Nowym Sączu, konieczne byłoby kupienie nowego sprzętu za przynajmniej 1,5 miliona złotych. Tak prezes spółki Tadeusz Frączek tłumaczył w programie Słowo za słowo w RDN Nowy Sącz brak jej startu w przetargach ogłaszanych przez urząd miasta.

Kilka dni temu wiceprezydent Nowego Sącza Artur Bochenek stwierdził na naszej antenie, że obsługa kanalizacji deszczowej powinna być w zakresie obowiązków wodociągów i byłoby to tańsze rozwiązanie.

Tadeusz Frączek podkreśla, że dla Sądeckich Wodociągów to usługa dodatkowa i kosztowna.

– Przybyło nam 110 km kanalizacji sanitarnej. Musielibyśmy zatem podjąć decyzję o zakupie dodatkowego sprzętu, żeby móc obsługiwać również kanalizację deszczową. Cena nowego samochodu do takich celów to 1,5 do 2 milionów złotych – wyjaśnia Frączek.

Sądeckie Wodociągi obsługiwały kanalizację deszczową do końca 2020 roku. W tym roku zajmuje się tym inna firma, która wygrała przetarg. Udało się go rozstrzygnąć dopiero za szóstym razem. Jak informowała przewodnicząca Rady Miasta Nowego Sącza Iwona Mularczyk, operator obsługuje jedynie 13 z 94 km kanalizacji deszczowej na terenie miasta. Wzrosła też cena takiej usługi.

Artur Bochenek zapewnia: Nowy Sącz jest bezpieczny, jeśli chodzi o kanalizację deszczową [WIDEO]

Po publikacji naszego materiału skontaktował się z nami Mariusz Smoleń, kierownik Referatu Komunikacji Społecznej Wydziału Komunikacji Społecznej i Kultury Urząd Miasta Nowego Sącza i poinformował: – Zakres prac w zakresie utrzymania kanalizacji deszczowej określony został w postępowaniu przetargowym prowadzonym zgodnie z ustawą z dnia 11 września 2019 r. -Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 2019 z późn. zm.). Zakres prac nie przewiduje udrażniania całej kanalizacji deszczowej. Również w przeszłości nigdy nie udrażniano kanalizacji deszczowej na całej długości. Udrażnianiu podlegają tylko te odcinki kanalizacji, które tego wymagają, oznacza to, że zakres prac będzie wskazywał Zamawiający tj. Miasto Nowy Sącz zgodnie z faktycznym zapotrzebowaniem zgłaszanym również przez Miejski Zarząd Dróg. Pełna specyfikacja przetargu dostępna; https://www.nowysacz.pl/zamowienia_publiczne_urzad_miasta/4423. Proszę zwrócić uwagę na fakt, że nie ma potrzeby czyszczenia i udrażniania kanalizacji w pełni drożnej. Z drugiej strony specyfika usługi wymaga nieraz wielokrotnego udrażnia tego samego odcinka kanalizacji w okresie roku. Dlatego nie jest prawdą, że „Operator obsługuje jedynie 13 z 94 km kanalizacji deszczowej na terenie miasta.”

Do informacji podanych przez Urząd Miasta Nowego Sącza odniosły się też Sądeckie Wodociągi: – W latach 2018 – 2020 oraz we wcześniejszym okresie Sądeckie Wodociągi wykonywały dla miasta Nowego Sącza płatną usługę w zakresie bieżącego utrzymania sieci kanalizacji deszczowej. Spółka została wybrana do wykonania tej usługi w wyniku postępowania przetargowego. Zgodnie z zapisami umowy Sądeckie Wodociągi obsługiwały wszystkie ulice w mieście posiadające kanalizację deszczową. Na początku 2018 roku było to 90 km i 50 m. W kolejnych latach ta liczba się zwiększyła o nowe odcinki „burzówki”. Spółka Sądeckie Wodociągi zgodnie z zawartą w 2018 roku umową obsługiwała 184 ulice posiadające kanalizację deszczową.

Posłuchaj:
Tadeusz Frączek
Krzysztof Niedzielan
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół
play
Słowo za słowo (M) - Grzegorz Kozioł
play
Słowo za słowo (NS) - Bogdan Łęczycki
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN