Sądeczanie chętnie pomagają w odbudowie pensjonatu w Krzyżówce

04.12.2018

Na oczach Natalii Gawęckiej płonął jej dorobek życia. Z bezsilnością patrzyła, jak ogień objął pensjonat Gawęcówka w Krzyżówce, którym kierowała. Tam też mieszkała. Strażacy walczyli z pożarem 8 godzin. Trwa internetowa zbiórka uruchomiona przez rodzinę poszkodowanej. Udało się już zebrać ponad 20 tysięcy złotych.

Wracając do samego pożaru. Z relacji Pawła Motyki, zastępcy komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu wynika, że akcja gaszenia była bardzo trudna. Na szczęście udało się ograniczyć starty tylko do jednego budynku. – Poddasze budynku, który było kryty blachą, stanowiło dodatkowe utrudnienie. Blacha jest takim elementem, który nie popęka, nagrzewa się i pożar ma doskonałe warunki, aby rozprzestrzeniać się w środku. Na szczęście po przyjeździe udało się ograniczyć pożar tylko i wyłącznie do tego poddasza budynku, który płonął. Nie rozprzestrzenił się na inne budynki, które są blisko siebie. Mają konstrukcję drewnianą i były około 3-4 metry obok siebie.

Natalia Gawęcka, która samotnie wychowuje 8-letnią córkę, jest teraz w bardzo trudnej sytuacji. Stara się dojść do siebie po tym traumatycznym wydarzeniu i prosi o pomoc. – Zniszczenia są kompletne, najbardziej potrzebne jest to, aby odbudować dom, żeby był dach nad głową i żebym miała gdzie mieszkać ze swoją ośmioletnią córką.

Właścicielka pensjonatu dziękuje też wszystkim osobom, które do tej pory zaangażowały się w pomoc. Już zadeklarowała, że jak tylko stanie na nogi będzie robić wszystko aby się odwdzięczyć.

Nieszczęściem właścicielki pensjonatu poruszeni są mieszkańcy Krzyżówki. – Może liczyć na wsparcie rodziny, sąsiadów i znajomych. Będziemy się wspierać jak do tej pory i pomagać sobie nawzajem w tej tragedii – mówi jeden z nich. – Wspieramy ją jak tylko możemy – dodaje kolejny.

Jan Gawęcki, członek rodziny właścicielki pensjonatu przyznaje, że mieszkańcy Krzyżówki z chęcią ruszyli do pomocy. – Udało się wśród mieszkańców uzbierać 7500 złotych. To naprawdę piękną pomoc. Ludzie są bardzo zaangażowani w pracę i pomoc dla Natalii. Wszyscy praktycznie przychodzili, aby pomagać.

Natalia Gawęcka może też liczyć na pomoc gminy Łabowa, o czym zapewnia wójt Marta Słaby. – Obecnie zamierzamy wspierać poszkodowanych poprzez nieodpłatne przekazanie drewna z lasów gminnych na wybudowanie więźby dachowej. Jest to najpilniejsze zadanie przed nadchodzącą zimą.  Dodatkowo gmina zapewni też pomoc socjalną z Ośrodka Pomocy Społecznej.

W pomoc zaangażowali się też ludzie z różnych stron kraju. W internecie prowadzona jest zbiórka, która ma pomóc w odbudowie zniszczonego pensjonatu. Dotychczas udało się uzbierać ponad 20 tysięcy złotych.

Rodzina prosi o pomoc w odbudowie spalonego pensjonatu

Posłuchaj:
Jan Gawęcki
Natalia Gawęcka
Mieszkańcy Krzyżówki
Paweł Motyka
Marta Słaby
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Pomagamy i chronimy
play
Słowo za słowo (M) - Wiesław Krajewski
play
Słowo za słowo(NS) - Jan Kotarba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN