Czy Sądeczanie chcą nowej nazwy mostu na Dunajcu?

05.02.2019

Władze miasta chcą, by to mieszkańcy Nowego Sącza wybrali nazwę nowego mostu, budowanego między osiedlem Helena a centrum Nowego Sącza. Nazwę ma otrzymać również przeprawa na obwodnicy północnej. Władze miasta chcą ogłosić konkurs na nazwę tych przepraw.

Dla większości sądeczan jest to po prostu most heleński. Trzeba jednak pamiętać, że stara przeprawa nosiła nazwę imienia marszałka Józefa Piłsudskiego, dlatego mieszkańcy podkreślali, że to nie powinno się zmieniać. – To jest dobry pomysł, żeby nowy most nosił imię marszałka. Musi zostać zachowana ciągłość historyczna i nie powinno się tego zmieniać.

Może jakiś mieszkaniec, który zasłużył się dla miasta, na przykład Ryszard Nowak? – zasugerowała żartobliwie jedna z mieszkanek miasta.

Józef Piłsudski wjechał do Nowego Sącza na swojej Kasztance, przez ówczesny dziurawy most w 1914 roku, po zwycięskiej bitwie pod Marcinkowicami. Te wydarzenia przypomina sądecki historyk Jakub Bulzak. – Ten most był zniszczony przez walki, które toczyły się w okolicy, dlatego Kasztanka bardzo się płoszyła i bała przez niego przejść. Klacz płoszyła się również, gdy wjeżdżał do rynku, ponieważ marszałka witały tam tłumy ludzi. Jednak Józef Piłsudski miło wspominał czas spędzony w mieście. Podkreślał, że mógł skorzystać z rozkoszy wielkomiejskich, między innymi wziął kąpiel i zgolił brodę. 

Bez nazwy jak na razie jest również most na obwodnicy północnej Nowego Sącza. Jednak w tym przypadku mieszkańcy nie mają wielu propozycji. – Jeśli to jest most północny, to niech tak zostanie. Mówi się o nim zabełecki albo marcinkowski, ponieważ łączy on Marcinkowice z Górą Zabełecką. Z drugiej strony czy każdy most musi mieć nazwę? Wydaje mi się, że nie – usłyszał nasz reporter.

Sądeczanie wymyślą też nazwy dla ronda u zbiegu ulic: Hallera, Sucharskiego i Barskiej oraz mostu w ciągu ul. Nowochruślickiej. Szczegóły konkursu mają zostać podane jeszcze w tym tygodniu.

Posłuchaj:
Jakub Bulzak
Mieszkańcy
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Gil
play
Słowo za słowo (NS) - Andrzej Gut-Mostowy
play
Słowo za słowo (NS) - Adam Konicki
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN