Sądeczanie zapalają znicze wzdłuż murku na ul. Piotra Skargi

02.11.2020

W ten sposób przypominają o dawnym cmentarzu żydowskim jaki znajdował się w tym miejscu. Akcja Listopadowe Światełka Pamięci jest jednak zakrojona na znacznie większą skalę.

Chodzi o to aby przypominać także o wielu innych zapomnianych miejscach – mówi organizator akcji Łukasz Połomski. – Zachęcamy też do odwiedzania pomników, które upamiętniają ofiary drugiej wojny światowej, które często są otwarte i znajdują się w polach i lasach. Można odwiedzić też łemkowskie nekropolie, które znajdują się wokół Nowego Sącza.

Przy ulicy Piotra Skargi w Nowym Sączu pochowanych mogło być kilkaset osób – dawnych mieszkańców Nowego Sącza. Mimo, że miejsce to dziś jest skwerem, przez który prowadzi alejka wciąż jest to też cmentarz. Judaizm nie pozwala na przenoszenie pochowanych ciał.

Członkowie Sądeckiego Sztetlu odwiedzają co roku także cmentarz ewangelicki i inne zapomniane cmentarze.

– Te cmentarze bardzo często są zniszczone, więc tak jak w przypadku cmentarza ewangelickiego, żydowskich czy łemkowskich nie jesteśmy w stanie odczytać już inskrypcji nagrobnych. Często są to anonimowi ludzie dla nasz, którzy przecież przez lata tworzyli nasz region i dlatego też tak jak naszym bliskim należy się im pamięć – dodaje sądecki historyk.

Posłuchaj:
Łukasz Połomski
Maria Mółka
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Michał Koralik
play
Słowo za słowo (NS) - Piotr Stach
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN