Samorządowcy i parlamentarzyści debatowali o przyszłości bocheńskiego szpitala [WIDEO]

19.01.2021

Nie milknie dyskusja po wypowiedzi ministra Adama Niedzielskiego na temat zmian w ochronie zdrowia. Wczoraj odbyła się wideokonferencja posłów subregionu tarnowskiego, radnych wojewódzkich oraz przedstawicieli powiatu i bocheńskiego szpitala.

Największe emocje budzą możliwe zmiany np. w zakresie właścicielstwa szpitali powiatowych. Minister Niedzielski w programie TVN24 powiedział, że (tu cyt.) “prowadzone są prace nad koncepcją centralizacji szpitali. Jedną z nich, najpoważniejszą, jest przejęcie własności nad podmiotami przez Skarb Państwa”. Jak stwierdził szef resortu zdrowia wynika to z chaosu, który pokazała pandemia koronawirusa.

Zdaniem poseł Koalicji Obywatelskiej Urszuli Augustyn zarządzenie ministra zdrowia to kolejny dowód na to, że rządzący nie ufają samorządom.

– Rządzący wielokrotnie, na różnych płaszczyznach, nie tylko służby zdrowia, choć to także może być przykładem, potrafią władzę centralizować. Niestety, to co widziane jest z Warszawy nie jest tak dobre jak to, co widzi samorząd. Wypowiedź ministra Niedzielskiego świadczy wyraźnie o tym, że takie zapędy, że to jest przemyślane, aby scentralizować władzę, tym razem, aby scentralizować szpitale powiatowe. 

Zdaniem starosty Adama Korty to próba upaństwowienia szpitala, w który – jak uważa Korta – powiat mocno zainwestował.

– Na bieżące utrzymanie przychodzą środki z Narodowego Funduszu Zdrowia, ale chcę powiedzieć, że przeznaczyliśmy z budżetu powiatu bocheńskiego blisko 20 milionów złotych. Na inwestycje. Gdyby nie te środki to ten szpital całkowicie inaczej by wyglądał.

Zarzut odpiera szef struktur Prawa i Sprawiedliwości w okręgu tarnowskim, poseł Wiesław Krajewski. Jego zdaniem to przysłowiowa burza w szklance wody.

– Nic nadzwyczajnego nie jest w zarządzeniu ministra zdrowia z dnia 23 grudnia 2020 roku. Minister wskazuje, że tego typu przedsięwzięcie w zakresie utworzenia zespołu do spraw rozwiązań legislacyjnych dotyczących restrukturyzacji podmiotów leczniczych wykonujących działalność leczniczą w rodzaju świadczenia szpitalnego. Czyż to jest powód, panie starosto, aby wywoływać burzę w szklance wody i straszyć mieszkańców powiatu bocheńskiego, że coś złego się stanie ze szpitalem w Bochni? Absolutnie!

Ta sytuacja może w końcowym efekcie doprowadzić nawet do likwidacji powiatu – mówił podczas wideokonferencji prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego, poseł Władysław Kosiniak-Kamysz. – Jest ryzyko nacjonalizacji szpitali, tak to jest odpowiednie słowo. Oznacza to jedno – odebranie ich wspólnocie samorządowej, a dla powiatów to początek końca. Powiat bez szpitala będzie tracił możliwości funkcjonowania. Jego egzystencja będzie zagrożona, bo zadań będzie za mało do roli jaka została mu powierzona.

W temacie domniemanej likwidacji szpitala w Bochni wypowiadali się wczoraj, ale także na antenie radia RDN Małopolska poseł Stanisław Bukowiec oraz była wiceminister zdrowia, poseł Józefa Szczurek-Żelazko.

Posłuchaj:
Urszula Augustyn
Adam Korta
Wiesław Krajewski
Władysław Kosiniak-Kamysz
Katarzyna Antosz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Dawid Chrobak
play
Słowo za słowo (NS) - Arkadiusz Aleksander
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN