Samorządy powiatu nowosądeckiego jako gminy górskie ze specjalnym programem wsparcia

12.01.2021

Samorządy z Sądecczyzny otrzymają od rządu wsparcie w postaci specjalnego programu, przeznaczonego dla gmin górskich w ramach nowej tarczy antykryzysowej. Będą to wszystkie gminy w powiecie nowosądeckim, łącznie z miastem Nowy Sącz.

O planach Ministerstwa Rozwoju poinformował Krzysztof Głuc, radny Nowego Sącza i jednocześnie szef Porozumienie Jarosława Gowina na specjalnie zwołanej w tym celu konferencji prasowej w biurze poselskim ministra Andrzej Guta-Mostowego. Gościem na konferencji był też Tomasz Michałowski, szef gabinetu politycznego Jarosława Gowina, wicepremiera i ministra rozwoju, pracy i technologii.

Pierwszym z dwóch elementów wsparcia będzie możliwość ulg dla przedsiębiorców z danej gminy.

Chodzi o zwolnienie z podatku od nieruchomości – tłumaczy Krzysztof Głuc. – Decyzję o zwolnieniu będzie podejmować gmina. Będzie rekompensowana w 80% tego zwolnienia przez budżet centralny.

Druga części wsparcia to pomoc finansowa dla gmin górskich.

– Są to środki na inwestycje do wysokości 40 % średnio rocznych wydatków inwestycyjnych w danej gminie. Czyli załóżmy, że jeśli gmina w ciągu ostatnich 5 lat wydawało rocznie na inwestycje średnio 10 milionów złotych to może otrzymać 4 miliony złotych dodatkowego wsparcia inwestycyjnego, bo te środki muszą być przeznaczone na inwestycje.

Program, który przygotowany został przez Ministerstwo Rozwoju przeznaczony jest łącznie dla 203 gmin w Polsce, które przez Główny Urząd Statystyczny uznane zostały za tak zwane gminy górskie. Koszt wsparcia na inwestycje to 700 milionów zł, a gminy będą mogły składać wnioski i otrzymać dofinansowanie już w pierwszym kwartale tego roku.

W zależności od gminy wsparcie jakie będzie można uzyskać waha się od 4 do 8 milionów złotych. Łącznie cała nowa odsłona tarczy ma kosztować państwo 20 miliardów złotych.

Posłuchaj:
Krzysztof Głuc
Łukasz Raczkowski
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Anna Pieczarka
play
Słowo za słowo(NS) - Wacław Ligęza
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN