Samorządy stracą na podatku PIT, ale jest szansa na rekompensatę [WIDEO]

04.08.2021

Obniży się zysk dla gmin z PIT-u, ale dostaniemy duże dofinansowania inwestycji – tak założenia programu Polski Ład komentował w rozmowie porannej RDN Nowy Sącz burmistrz Krynicy-Zdroju Piotr Ryba.

Według obecnych ustaleń zmienić ma się sposób naliczania podatków dla samorządów. To oznacza, że do gminnych kas wpływać będzie mniej pieniędzy z podatków PIT niż dotychczas. Włodarz sądeckiego uzdrowiska zaznacza jednak, że samorządy będą mogły to sobie zrekompensować starając się o pieniądze na różnego rodzaju inwestycje.

– Nawet jeżeli popatrzymy na dofinansowania unijne, czy najwyższe środki zewnętrzne, które można było uzyskać było to 60-70%. Tutaj jest nawet 95%. Nie spotyka się takich projektów, gdzie jest tak duże dofinansowanie zewnętrzne. Co do udziału w podatku PIT. Wiem, że są różne analizy wskazujące. Jeżeli chodzi o Krynice jest to około 3 milionów złotych ubytku. Rząd tłumaczy, że jeśli będzie duży wzrost gospodarczy, a na to się zapowiada, to będzie to w jakiś sposób kompensowane – komentuje Piotr Ryba.

Burmistrz liczy też, że przy wsparciu z Polskiego Ładu w Krynicy uda się wybudować nowe parkingi i przebudować kilka dróg przed Igrzyskami Europejskimi, które odbędą się tu za dwa lata.

W planie są też kolejne inwestycje na Górze Parkowej m.in. w nowy amfiteatr. Gmina liczy na 60 mln złotych wsparcia z rządu.

Posłuchaj:
Piotr Ryba
Maria Mółka
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za Słowo (M) - Lesław Wieczorek
play
Słowo za Słowo (NS) - Wacław Ligęza
play
Słowo za Słowo (NS) - Adam Ruszaj
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN