Sanepid przypomina o reżimie sanitarnym w kościołach

06.08.2020

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tarnowie, Roman Bartuś, w piśmie skierowanym do Kurii Diecezjalnej w Tarnowie przypomina o stosowaniu w kościołach zasad zapobiegających rozprzestrzenianiu się wirusa SARS COV 2.

Przypomina o konieczności zakrywania ust i nosa przez wiernych oraz o dezynfekcji rąk przy wejściu do kościoła.

Wśród wytycznych są wskazania dotyczące mycia i dezynfekcji ławek, klęczników, konfesjonałów czy klamek i poręczy.

Jak informuje rzecznik prasowy biskupa tarnowskiego, ks. Ryszard Nowak, do wszystkich parafii trafiło właśnie kolejne przypomnienie o konieczności przestrzegania norm sanitarnych.

– Niestety ciągnąca się od miesięcy sytuacja związana z epidemią sprawiła, że wiele osób zaniechało środków ostrożności. Jeżeli chodzi o przestrzeń kościołów, to istotne jest zarówno poddawanie dezynfekcji powierzchni kościołów, zwłaszcza klamek, poręczy, ławek, konfesjonałów, ale również przestrzeganie obowiązku zakrywania ust i nosa przez wiernych podczas Mszy św. i nabożeństw. Apelujemy kolejny raz, aby sumiennie przestrzegać tego obowiązku. Przy wejściach do kościołów powinny znajdować się dozowniki ze środkiem do dezynfekcji rąk.

Jak dodaje ks. Nowak, księża – zwłaszcza przed udzieleniem Komunii świętej – powinni dezynfekować ręce.

– Kapłani przed Mszą św., a zwłaszcza przed przystąpieniem do udzielania Komunii św., powinni dokonywać dezynfekcji rąk dla bezpieczeństwa wiernych i swojego. Ważne jest też umieszczenie stosownych informacji przy wejściach do kościołów o zasadach higieny i bezpieczeństwa. Te zasady były już wielokrotnie przypominane, ale trzeba je powtarzać, bo długość trwania epidemii sprawia, że i czujność się osłabia.

Rzecznik biskupa apeluje do wiernych o przestrzeganie obostrzeń sanitarnych.

– Możemy tylko usilnie prosić wiernych, żeby tego przestrzegali i żeby mieli świadomość, że niestety, jeżeli nie będą przestrzegać tych zasad, nie będą zasłaniać ust i nosa, to narażają też siebie na kary pieniężne i narażają także parafie na konsekwencje. O ile na początku epidemii raczej wszyscy stosowali się do norm sanitarnych i zachowywali ostrożność, tak obecnie niestety ta ostrożność osłabła, wiele osób nie przestrzega obostrzeń, narażając siebie i innych.

Sanepid rekomenduje też podjęcie działań informacyjnych i edukacyjnych w celu zwracania uwagi wiernym na konieczność zasłaniania ust i nosa oraz dezynfekcji rąk.

 

Posłuchaj:
ks. Ryszard Nowak
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Anna Pieczarka
play
Słowo za słowo(NS) - Józef Leśniak
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN