Schroniska też chcą być włączone do programu szczepień

21.01.2021

Codziennie przyjmują bezdomnych pod swój dach. Tymczasem – podobnie jak w schroniskach w całym kraju – ani osoby bezdomne, ani pracownicy Schroniska dla Osób Bezdomnych w Tarnowie Caritas Diecezji Tarnowskiej nie są włączeni do programu szczepień, mimo że ośrodek działa całodobowo podobnie jak DPS-y.

W ubiegłym roku potwierdzono zakażenia koronawirusem u 5 bezdomnych. Jedna osoba zmarła.

Jak mówi dyrektor schroniska Jerzy Maślanka, niebezpieczeństwo zakażenia jest ogromne. – Nie możemy zamknąć naszego ośrodka – dodaje dyrektor.

Jego zdaniem, wyłączenie schroniska, w razie dużej liczy zachorowań wśród personelu, byłoby katastrofą w mieście.

– Personel się obawia, co będzie dalej, więc następna zima pod kolosalnym obciążeniem dla nasz wszystkich. Zdaję sobie sprawę, że w którymś momencie część osób może zachorować albo nie przyjść do pracy i wtedy mam problem z zapewnieniem ciągłości. Jestem pełen obaw i o personel, i o mieszkańców. Są to osoby w różnym przedziale wiekowym, również ponad 80-letnie, ale i również w bardzo często złym stanie zdrowotnym, wycieńczone. Ogromna grupa osób jest niepełnosprawnych, tym bardziej nas to niepokoi, a każdego dnia mamy też kontakt z osobami nowo przybyłymi.

Chęć zaszczepienia się w schronisku wyraziło na 16 osób z personelu – 13.

Również większość przebywających tam osób chce się zaszczepić.

Tymczasem nikt nie ma dla nich informacji o szczepieniach. Zostali jak na razie pominięci w programie szczepień.

– Po prostu nie mamy informacji, do jakiej grupy się zaliczamy. Nikt nie jest w stanie nam na dzień dzisiejszy przekazać tego, czy mamy być szczepieni jako placówka wsparcia dziennego czy placówka całodobowa, czyli na podobnych zasadach jak np. ośrodki pomocy społecznej, czy mamy po prostu zabiegać indywidualnie. Począwszy od koordynatora w tarnowskim szpitalu węzłowym, kończąc na Warszawie – nikt nie był w stanie nam tego określić. Były też zapytania kierowane i do wojewody i do NFZ. To dotyczy nie tylko naszego schroniska, ale schronisk w całym kraju.

W Schroniska dla Osób Bezdomnych Caritas Diecezji Tarnowskiej przebywało ostatniej doby 97 mężczyzn.

Posłuchaj:
Jerzy Maślanka
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Kazimierz Koprowski
play
Słowo za słowo(NS) - Artur Czarnecki
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN