Ścieżki VeloDunajec w budowie. Kilka odcinków będzie gotowych jeszcze w tym roku

22.03.2019

Do końca 2020 roku rowerzyści będą mogli skorzystać z prawie 1000 kilometrów ścieżek rowerowych w samym województwie małopolskim. Jednak już teraz, gdy zrobi się cieplej, te trasy, które są gotowe, cieszą się bardzo dużą popularnością.

Na razie ze ścieżek VeloDunajec mogą cieszyć się głównie mieszkańcy Nowego Sącza i sąsiednich gmin. Gotowy jest już odcinek ścieżki biegnącej głównie po wałach wzdłuż Dunajca, między Starym a Nowym Sączem. Do połowy tego roku będzie może przejechać również ścieżką w kierunku Wielogłów. Jednak Marta Maj, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie przekonuje, że jest problem z budową niektórych fragmentów ścieżek.

– Niestety nie udało się tak zrobić, żebyśmy mieli 100-procentowy efekt na każdym zadaniu. Mimo wszystko, prace posuwają się do przodu. W kwietniu oddajemy do użytku dwie kładki i w tym roku sporo zadań skończymy, ale nie wszystkie. 

Jedną z kładek, o których mowa jest ta nad Kamienicą w Nowym Sączu.

Prawie gotowa jest ścieżka rowerowa między Starym Sączem a Zabrzeżą w gminie Łącko. Wykonawca czeka jeszcze na odbiór inwestycji, a rowerzyści wyjadą na nową trasę najprawdopodobniej w czerwcu. Dodatkowo w Jazowsku powstanie punkt obsługi rowerzystów. Dłużej trzeba będzie poczekać na ścieżkę rowerową w kierunku Krościenka nad Dunajcem.

– Na razie najbardziej mieszkańców martwi to, że w terenie niewiele się dzieje. Jest pewien czas przewidziany na tę inwestycję i trzeba zdążyć. Mieszkańcy bardzo często pytają, kiedy ta łączność i ciągłość będzie – tłumaczy Jan Dziedzina wójt gminy Łącko.

Ten odcinek ma być gotowy do końca tego roku.

Małopolska sieć ścieżek rowerowych będzie przebiegać przez również gminę Ochotnica Dolna. Jej walory krajobrazowe podkreśla wójt gminy Tadeusz Królczyk. – Ta kładka łącząca osiedle Kłodne z osiedlem Królowe w Tylmanowej to będzie niezwykle atrakcyjny obiekt przebiegający ponad drogą wojewódzką. Oprócz tego przejazd do samego Krościenka będzie fantastycznym pod względem krajobrazowym odcinkiem VeloDunajec. 

W czerwcu ma być również gotowa pierwsza część pętli rowerowej łączącej uzdrowiska w regionie: Muszynę, Krynicę, Piwniczną i Szczawnicę. Burmistrz Szczawnicy Grzegorz Niezgoda przekonuje, że prace idą zgodnie z planem. – Układane są obrzeża, za chwilę pojawi się też kostka i mam nadzieje, że wykonawca upora się ze wszystkim w terminie. Jest to przebudowa drogi pienińskiej od granicy ze Słowacją do pawilonu Pienieńskiego Parku Krajobrazowego. W Szlachtowej zostanie wytyczony nowy odcinek ścieżki rowerowej i podobnie będzie w Jaworkach.

Na budowę drugiego etapu ścieżki gmina musi jeszcze zdobyć odpowiednie zezwolenia.

Przejechać możecie też ponad 6-kilometrową ścieżką między Starym Sączem a Barcicami. Jeszcze w tym roku ma być gotowa jedna z najdłuższych części trasy VeloDunajec. Chodzi o odcinek od Zakopanego do Sromowców Niżnych. W połowie 2020 roku powinniśmy przejechać na rowerze między Piwniczną a Muszyną.

Posłuchaj:
Marta Maj
Grzegorz Niezgoda
Jan Dziedzina
Tadeusz Królczyk
Wydawca, fot. malopolska.pl
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Piotr Sak
play
Słowo za słowo (NS) - Grzegorz Fecko
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN