Sędziowie kończą trzydniową naradę o współpracy międzynarodowej

26.10.2018

Orzekający w apelacji sędziowie wymieniali się doświadczeniami i rozmawiali o rozszerzeniu współpracy i problemach wymiaru sprawiedliwości.

Podkreślali rolę zaufania, które przekłada się na sprawność w załatwianiu procedur i na kontakty.

Sędziowie mówili też o dużym obciążeniu sędziów, o naciskach i codziennych problemach technicznych oraz proceduralnych między krajami.

– Widzimy właściwie we wszystkich instytucjach w całej Europie, że sądownictwo stoi pod wielkim naciskiem – mówi sędzia Fred van der Winkel z Holandii. – Sądownictwo musi się zmieniać równie szybko, jak zmienia się społeczeństwo, ale musi to robić w istniejących już ramach. Najważniejsze jest to, żeby zachować niezależność i niezawisłość. Przyspieszenie procedur i procesów można zrobić przez zwykłe techniczne rozwiązania – cyfryzację. Myślę, że najważniejszym problemem jest tez za dużo spraw, co oznacza, że musimy je przyspieszać – przyznaje holenderski sędzia.

Sędziowie podkreślali też, jak ważna jest niezależność każdego sędziego.

– W absolutystycznych monarchiach to królowie powoływali i odwoływali sędziów – przypomina sędzia Bernd Pickel z Berlina. – Tym samym wpływali oni na to, jak przebiegały procesy. W Europejskiej Konwencji Praw Człowieka jest mowa o tym, że każdy człowiek ma prawo do ustanowionego ustawą sędziego, do niezawisłego sędziego. To jest prawo człowieka, które czasami jest niewygodne, ale w interesie każdego człowieka jest, by było ono przestrzegane – tłumaczy.

Oprócz sędziów z Polski – na trzydniowej międzynarodowej naradzie w Tarnowie, która kończy się dziś – byli też sędziowie z Czech czy Ukrainy.

Posłuchaj:
Fred van der Winkel
Bernd Pickel
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Aleksandra Sternik
play
Słowo za słowo(NS) - Magdalena Majka
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN