Sękowa nie porzuca marzeń o basenach z gorącą wodą. O tym, czy ostatecznie powstaną dowiemy się za 3 miesiące

05.01.2021

Jak wiecie z wiadomości radia RDN, w ubiegłym roku negatywnie zakończył się blisko 3 km odwiert wód geotermalnych w tej miejscowości. Gorąca woda jest, ale dostęp do niej blokują złoża metanu.

Jak wyjaśnia wójt Sękowej Małgorzata Małuch, teraz naukowcy Akademii Górniczo Hutniczej  i Państwowej Akademii Nauk pracują nad innowacyjną metodą wykorzystania pompy cieplnej, dzięki której Sękowa może stać się atrakcją turystyczną

– Ten projekt wymiennikowni jest trochę pilotażowy, w Polsce jest sporo negatywnych odwiertów, nasz pilotarz jeśli faktycznie wszystko byłoby przeprowadzone do końca, mógłby stanowić taką ścieżkę wykorzystania odwiertów, z których z różnych powodów nie można bezpośrednio pozyskiwać ciepłej wody. 

Koszt wszystkich prac związanych z odwiertem to blisko 20 milionów złotych i została dofinansowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w formie dotacji. Dokumentacja tworzona przez specjalistów. m.in. z AGH to koszt 400 tysięcy złotych. Woda ma posłużyć nie tylko jako lokalna atrakcja turystyczna, ale również do stworzenia sieci ciepłowniczej.

Posłuchaj:
Małgorzata Małuch
Aleksandra Podziewska
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Michał Koralik
play
Słowo za słowo (NS) - Paweł Kupczak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN