Senat tarnowskiej PWSZ wskaże dziś p.o. rektora uczelni

31.01.2020

O godz. 13.00 w tarnowskiej PWSZ zbierają się senatorowie, by wyznaczyć osobę, która pokieruje tymczasowo uczelnią.

Jak już informowaliśmy, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego zdecydował niespodziewanie wczoraj, 30 stycznia, o wygaszeniu mandatu rektor, prof. Jadwidze Lasce.

Powodem było recenzowanie przez nią zarobkowo prac doktorskich poza uczelnią i bez zgody Senatu PWSZ.

Pełniącym obowiązki rektora do czasu wyborów powinien zostać najstarszy senator, jeśli wyrazi na to zgodę – informuje Piotr Kopa, rzecznik uczelni.

– W okresie od dnia stwierdzenia wygaśnięcia mandatu do dnia wyboru – albo powołania rektora – obowiązki rektora pełni najstarszy członek Senatu posiadający co najmniej stopień doktora. Trzeba jednak zastrzec, że taka osoba nie musi się oczywiście zgodzić na pełnienie funkcji. Jeżeli takiej zgody nie wyrazi, to obowiązki rektora pełnić będzie kolejny wiekiem członek Senatu.

Większość zapytanych przez nas studentów nie wie o wygaszeniu mandatu rektor, a ci, którzy wiedzą, mówią, że wszyscy spodziewali się tego.

– Już od jakiegoś czasu słyszałam różne doniesienia czy plotki i spodziewałam się, ze po jakimś czasie to nastąpi. Informacja się rozeszła po uczelni i nie było wielkiego zaskoczenia, bo już dawno w uczelni mówiło się, że mają rektor odwołać.

Decyzja o wygaszeniu mandatu rektor tarnowskiej PWSZ jest pokłosiem skargi, którą skierowała Rada Uczelni do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Posłuchaj:
Piotr Kopa
Studenci
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Anna Pieczarka
play
Słowo za słowo(NS) - Wacław Ligęza
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN