Seweryn Partyński: – Radni powinni być konsekwentni w sprawie referendum

16.09.2020

Jeżeli Roman Ciepiela dwa razy z rzędu nie otrzymał od radnych wotum zaufania, to kolejnym krokiem powinno być podjęcie decyzji o referendum w sprawie odwołania prezydenta – uważa Seweryn Partyński.

Szef Porozumienia w Tarnowie w programie Puls Regionu odniósł się do ostatnich wydarzeń w mieście i toczącej się dyskusji na temat odwołania Romana Ciepieli.

– Ja myślę, że w podejmowaniu pewnych decyzji trzeba być konsekwentnym. Jeżeli drugi raz z rzędu prezydent Tarnowa nie otrzymał wotum zaufania – a system samorządowy przewiduje takie rozwiązanie, że w tym przypadku jest możliwe przeprowadzenie referendum – no to jeżeli radni nie zdecydowaliby się na to referendum to myślę, że wykazaliby się pewną niekonsekwencją. No bo nie ufamy prezydentowi, uważamy, że źle rządzi, nie dajemy mu wotum zaufania, no ale nie wykonujemy kolejnego kroku żeby coś w tym kierunku zrobić żeby to rządzenie w Tarnowie poprawić. Oczywiście wszystko jest w rękach radnych, myślę że podejmą dobrą decyzję.

Seweryn Partyński kandydował w ostatnich wyborach prezydenckich w Tarnowie. Czy ponownie chciałby powalczyć o ten urząd?

– Trudne pytanie. Ja kandydowałem dwa lata temu i nie kierowałem się pobudkami, takimi że chcę zostać prezydentem Tarnowa, tylko nie chciałem żeby prezydentem Tarnowa był Roman Ciepiela. I to głównie napędzało mnie w moich decyzjach. Teraz nie staję przed takim wyborem, że ogłosiłbym wszem i wobec, że chciałbym kandydować, bo jestem już częścią tarnowskiej Zjednoczonej Prawicy i myślę, że na tej Zjednoczonej Prawicy jest długa lista dobrych kandydatów. Liczę na to, że taki kandydat zostanie wyłoniony.

By ewentualne referendum było ważne, do urn musiałoby pójść ponad 13 tysięcy tarnowian, czyli 60 proc. uczestników ostatnich wyborów samorządowych.

Jeżeli jednak w ewentualnym referendum mieszkańcy nie opowiedzieliby się za odwołaniem prezydenta, wówczas doszłoby do rozwiązania rady.

A to oznacza, że radni straciliby swoje mandaty. Czy zdecydują się na taki krok?

Posłuchaj:
Seweryn Partyński
Cała rozmowa
Aneta Mleczko
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Pomagamy i chronimy
play
Słowo za słowo (M) - Wiesław Krajewski
play
Słowo za słowo (NS) - Władysław Bieda
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN