Sieć wodociągowa antidotum na suche studnie w gminie Ryglice [WIDEO]

31.07.2019

Susza mocno daje się we znaki mieszkańcom gminy Ryglice. W wielu gospodarstwach brakuje wody. Ratunkiem ma być podpięcie kolejnych domów do sieci wodociągowej.

Firma, która wygrała przetarg przystąpiła już do prac w Lubczy i Woli Lubeckiej. W sumie do wodociągów i kanalizacji podpiętych będzie 400 gospodarstw.

Tam gdzie nie da się doprowadzić sieci wodno-kanalizacyjnej będą budowane przydomowe oczyszczalnie ścieków i studnie głębinowe – zapowiedział w porannej rozmowie Słowo za Słowo burmistrz Ryglic, Paweł Augustyn.

– Bardzo dużo mieszkańców dowozi wodę, studnie wysychają, bo ta susza trwa i trwa. Przez to wody gruntowe się obniżają. Pracujemy nad tym aby tę wodą w jak największym stopniu doprowadzić mieszkańcom. Oczywiście tam gdzie jest to możliwe, przy ciągach komunikacyjnych, w dużych skupiskach. Natomiast tam gdzie te domy są rozrzucone po górkach, będziemy starać się mieszkańcom pomagać w budowie ekologicznych oczyszczalni ścieków i studni głębinowych.

W następnej kolejności sieć wodno-kanalizacyjna zostanie wykonana w Zalasowej, od Kółka Rolniczego aż do ulicy Zielonej. W sumie podpiętych zostanie 50 domów.

Dodatkowo sieć wodociągowa powstanie dla 30 domów z ulicy Wyrwy w Ryglicach oraz dla 21 gospodarstw w Uniszowej. Tylko na budowę sieci wodociągowej i kanalizacyjnej w Lubczy i Woli Lubeckiej gmina wyda niemal 23 mln złotych.

Mieszkańcy będą musieli się dorzucić. Każde gospodarstwo dopłaci 4.800 złotych brutto. Kwota może zostać jednak rozłożona na raty bez oprocentowania. Co oznacza, że tę sumę będzie można spłacać przez 2,5 roku po 150 złotych miesięcznie.

Posłuchaj:
Paweł Augustyn
Aneta Mleczko
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Adam Pieniążek
play
Słowo za słowo (NS) - Paweł Kupczak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN