Skandaliczny napis na murze cmentarza żydowskiego zamalowany

23.07.2019

Ten akt wandalizmu wywołał lawinę komentarzy w Polsce oraz za granicą.

Mieszkańcy Tarnowa, z którymi rozmawiał reporter RDN mówią, że trzeba zaprotestować przeciwko szerzącej się fali nienawiści.

Jest to forma sprzeciwu, przeciwko wandalizmowi przestrzeni publicznej, której są dziełem przeważającej części środowisk skrajnych. Przeciwko takim aktom dewastacji, a nawet można powiedzieć przeciw dyskryminacji i rasizmowi. Jakkolwiek by to nazwać, należy im się szacunek, jak nam wszystkim.

Mur i nekropolię kilka tygodni temu oddano po renowacji.

Ten skandaliczny akt wandalizmu nie powinien się przytrafić – mówi Adam Bartosz, prezes Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej.

– Wstyd poszedł na cały świat. Przecież tu co parę godzin przyjeżdżają żydzi z całego świata, aby się pomodlić. No i na pewno parę wykonanych przez nich zdjęć poszło w świat. Widać zresztą co się dzieje w internecie. Rzecz bynajmniej bzdurna. Ja myślę, że to jakiś smarkacz, niespecjalnie mądry. Nawet nie można tego nazwać antysemityzmem, bo trzeba mieć do tego odrobinę więcej rozumu. No a my teraz mamy kłopot wielki.

Obraźliwy napis został zamalowany przez mieszkańców Tarnowa oraz samorządowców. W akcji wziął udział również prezydent Roman Ciepiela.

– To jest brak szacunku do ludzkiej pracy. Ale w tym przypadku również brak szacunku do drugiego człowieka. Takie napisy w Tarnowie nie mają mieć miejsca i będą zamalowywane. Policja prowadzi teraz postępowanie i mam nadzieję że znajdzie szybko sprawców. Chodzi o to, żeby miasto uwolnić od tych bazgrołów i aktów nienawiści wobec drugiego człowieka.

Obecnie tarnowska Policja szuka sprawców obraźliwego napisu na murze tarnowskiego cmentarza żydowskiego.

Posłuchaj:
Mieszkańcy
Adam Bartosz
Roman Ciepiela
RDN _
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Seweryn Partyński
play
Słowo za słowo (NS) - Leszek Skowron
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN