Skutki i przyczyny kryzysu na rynku kart graficznych

23.06.2022

Choć w 2022 roku wiele wskazuje na to, że kryzys na rynku kart graficznym mija, wielu użytkowników wciąż nie rozumie, dlaczego w ostatnim czasie, a szczególnie w 2021 roku te podzespoły były aż tak drogie i trudno dostępne. Z czego wynikał kryzys, przez który zakup niektórych kart graficznych NVIDIA i AMD stał się takim wyzwaniem? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

1. Pandemia COVID-19

Wprowadzenie ograniczeń w związku z ogłoszeniem pandemii COVID-19 dotknęło praktycznie każdej branży i skutkowało wieloma komplikacjami na rynkach – także podzespołów komputerowych. Niektóre fabryki – zarówno samych elementów składowych podzespołów komputerowych, jak i firmy odpowiedzialne za wydobycie i przetwarzanie surowców – zwyczajnie upadły albo wpadły w kłopoty organizacyjne. Logistyka między poszczególnymi krajami także uległa pogorszeniu.

Krótko mówiąc, sytuacja z COVID-19 nie pomogła w zatrzymaniu wzrostu cen kart graficznych. Na szczęście wiele modeli wciąż było dostępnych np. w sklepie internetowym Sferis pod adresem https://www.sferis.pl/karty-graficzne-2889. Nawet w najbardziej restrykcyjnym lockdownie możliwe było zamawianie podzespołów z dostawą do domu, bez konieczności jego opuszczania.

Wiele wskazuje na to, że sytuacja pandemiczna została opanowana, choć wyjątkiem (istotnym z gospodarczego punktu widzenia) są Chiny, które borykają się z dużą falą zachorowań.

2. Przerwane łańcuchy dostaw

Pandemia oraz coraz bardziej napięta sytuacja geopolityczna spowodowała, że łańcuchy dostaw w różnych zakątkach świata zostały przerwane lub napotkano rozliczne komplikacje. Jako przeciętni konsumenci zwykle nie wiemy i nie zastanawiamy się nad tym, jak długą drogę muszą pokonać części tworzące komputer.

3. Kopanie kryptowalut

Kolejnym z bardzo ważnych czynników kryzysu z dostępnością i cenami kart graficznych – szczególnie tych z górnej półki – okazał się… fenomen kryptowalut. Sposobem na ich pozyskanie jest tzw. kopanie, czyli korzystanie ze zmodyfikowanych komputerów w celu wykonywania skomplikowanych procesów obliczeniowych. Do kopania są potrzebne najmocniejsze, najlepsze karty graficzne – dlatego zaczęły znikać z rynku, co zaszokowało graczy.

4. Susza na Tajwanie

Susza na Tajwanie w 2021 okazała się najgorszą od 50 lat (!), a woda jest niezbędna do produkcji mikroprocesorów. Z kolei ok. połowa z nich na świecie powstaje właśnie na Tajwanie… Dostępność czipów bezpośrednio wpłynęła na dostępność i cenę kart graficznych, ale również samochodów czy wielu innych dóbr, w których stosuje się nowoczesną elektronikę.

Wydawca, Artykuł powstał przy współpracy partnera zewnętrznego
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Tomasz Stelmach
play
Słowo za słowo (M) - Roman Ciepiela
play
Słowo za słowo (NS) - Mirosław Waląg
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN