Ślisko na drogach – uważajcie !

04.12.2017

Śliska droga utrudnia jazdę kierowcom. Po wczorajszych intensywnych opadach śniegu, niektóre ulice mogą być pokryte błotem pośniegowym, na innych może być też nawet lód.  – Dlatego przy takich warunkach kierowcy muszą mierzyć siły na zamiary – ostrzega Albert Kogut. Naczelnik sądeckiej drogówki wskazuje też błędy, które kierowcy popełniają najczęściej za kółkiem.

– Główne grzechy kierowców zimą to brak odpowiedniego odstępu od poprzedzającego pojazdu. W takim przypadku nietrudno o wypadek, bo jedno z aut najczęściej nie wyhamuje przed jadącym z przodu pojazdem. Dalej niedostosowanie prędkości do infrastruktury drogowej, zwłaszcza w rejonach oblodzonej drogi, np. na mostach czy przy rzekach. Tutaj często kierowcy nie zwracają uwagi, że jest ślisko i po prostu może wyrzucić  ich z toru jazdy – dodaje.

Kierowcy oceniają, że pierwsze duże uderzenie zimy w tym sezonie zaskoczyło drogowców. Wczoraj mocno sypnęło śniegiem, do tego padał deszcz, co na bieżąco zamarzało. Miejscami samochody grzęzły w śniegu, albo traciły przyczepność na lodzie. Jak apelują Sądeczanie, jazda w takich warunkach na letnich oponach jest naprawdę niebezpieczna. Dziś sytuacja na drogach jest lepsza, ale wciąż mają w pamięci to, jak jeździło się wczoraj…

– Wczoraj naprawdę źle się jeździło po naszym regionie. Wracałem z Zakopanego przez Nowy Targ i do Nowego Sącza, było ślisko. Nie mogłem złapać przyczepności, hamulec niewiele pomagał, bo tył auta wyprzedzał przód. Co gorsza nie spotkałem na swojej drodze ani jednej piaskarki, ani jednego pługa – skarży się nasz słuchacz.

Jednym z przykładów na to, jak bardzo trzeba uważać na drodze przy takich zimowych warunkach, jest wypadek w Łabowej. Na krajowej 75 zderzyły się dwie osobówki, 5 osób zostało rannych.

Posłuchaj:
Albert Kogut
Kierowcy
Jolanta Moździerz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Paweł Augustyn
play
Słowo za słowo(NS) - Jacek Lelek
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN