Słowo Boże wybrzmiało podczas skupienia Lectio Divina w starosądeckiej “Opoce”

23.01.2022

Członkowie kręgów biblijnych i grup parafialnych z Sądecczyzny spotkali się w Starym Sączu na dwudniowym skupieniu Lectio Divina, czyli czytaniu i przeżywaniu Słowa Bożego. Bazą ich rekolekcji było Diecezjalne Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II “Opoka”. 

Rozważania podczas skupienia prowadził on-line biblista, ksiądz Mirosław Łanoszka, który podkreślał, że czytanie Słowa powinno być spuentowane indywidualnym spotkaniem z Chrystusem.

Chcemy na ten temat porozmawiać później z Chrystusem. Dzięki temu, że jesteśmy wokół Jezusa, uczymy się patrzeć na siebie Jego oczyma. Widzimy, że jesteśmy dla siebie wzajemnie Jego siostrami i braćmi – mówił rekolekcjonista.

Organizatorką dwudniowego spotkania była Misjonarka Chrystusa Króla, siostra Magdalena Wielgus. Wspominała, że Pan Bóg zadziałał nawet w sprawie terminu rekolekcji. W ostatniej chwili okazało się, że może być to tylko ten weekend, w którym wypada właśnie niedziela Słowa Bożego.

Jak zaznaczyła siostra Magdalena, na koniec rozważań, które każdy przechodzi w podgrupach i indywidualnie, uczestnicy mogli spotkać się razem i podzielić się tym, co czują, że przekazane jest w Słowie właśnie do ich życiowych sytuacji.

–  W tych grupach dzielimy się tym, co Słowo pokazało mi w tym czasie o moim życiu, co mnie dotknęło w tym Słowie i w jaki Pan Bóg w tym do mnie przemówił, w jaki sposób do mnie przyszedł. Dzięki temu umacniamy swoją wiarę, bo zawsze, kiedy wypowiadamy na głos, to co się dzieje w naszym sercu, to umacniamy sami siebie, ale też jesteśmy takim świadectwem dla siebie nawzajem. Możemy się tym świadectwem umacniać.

Uczestnicy rekolekcji chętnie dzielili się swoimi wrażeniami. Wspólnym odczuciem dla nich było to, że Bóg autentycznie mówi bezpośrednio do każdego z nas w konkretnym momencie, aby w ten sposób oddziaływać na nasze codzienne życie.

Pan Bóg powiedział dziś, że otworzyłem Mu drzwi. Wreszcie otworzyłem nawet drzwi i okno i jest teraz na przestrzał w moim domu – mówi pan Paweł, który poza pracą, odnajduje swoje powołanie również w pomocy ubogim i bezdomnym.-

– Pan Jezus przez Pismo Święte mówi dokładnie do mnie i chce rozmawiać tylko ze mną – zwierzyła się kobieta, która na rekolekcje przybyła większą grupą z jeden z parafii w regionie.

– To jest absolutnie dziś, tu i teraz, skierowane do mnie. My z moją małżonką już rozmawialiśmy na temat, co trzeba zrobić u nas, aby to słowo zaczęło jeszcze mocniej działać – stwierdził pan Jacek z Krościenka.

Rekolekcje zakończyła uroczysta Msza Święta, która była sprawowana przez dyrektora Diecezjalnego Centrum Pielgrzymowania “Opoka”, ks. Pawła Brońskiego. Po Eucharystii uczestnicy spotkali się jeszcze na wspólnym, pożegnalnym obiedzie. Jak zapewniali, już od jutra wrócą do codzienności, ale ze Słowem Bożym w swoich sercach.

Posłuchaj:
ks. Mirosław Łanoszka
siostra Magdalena Wielgus
uczestnicy
Łukasz Raczkowski
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Marta Herduś
play
Słowo za słowo(NS) - Piotr Ryba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN