Służba zdrowia – praca czy misja?

18.10.2021

– Każdy lekarz ma swoją misję do spełnienia, jest nią pomoc drugiemu człowiekowi – mówi Radiu RDN Małopolska dr Grażyna Rokita, specjalista chorób wewnętrznych, reumatolog.

18 października we wspomnienie św. Łukasza, patrona służby zdrowia przyglądamy się pracy medyków i ich problemom.

– Jeżeli lekarz jest z powołania to praca daje mu satysfakcję – mówi dr Rokita i dodaje, że praca w służbie zdrowia wymaga poświęceń.

– Praca lekarza wymaga szacunku do drugiego człowieka do jego przeżyć i wymaga od nas ekspresji. Czasem trzeba zażartować, a przede wszystkim mieć czas dla drugiego człowieka.

Dr Grażyna Rokita zwraca uwagę, że jest też druga strona medalu. Lekarze często są przepracowani, a praca odbywa się kosztem czasu wolnego i odpoczynku.

– Pacjenci także wiedzą, że nie mogą się dostać do lekarzy. Czasami jest wina pacjentów, nie chcą się zaszczepić, nie bo nie, a potem lekarze chorują tak samo jak każdy. Jeżeli kto jest chory, czy przewlekle, czy nagle i jeśli potrzebuje pomocy, to musi ją dostać. Lekarz nie patrzy czy jest zmęczony, czy nie jest zmęczony. Mnie przerażeniem ogarnia nadmiar pracy u niektórych lekarzy, brak odpoczynku, a nawet śmierć w wyniku przepracowania.

– Każdy zawód medyczny to misja – podkreśla ratownik medyczny Krzysztof Krzemień.

– Trzeba mieć odporność zarówno psychiczną, jak i fizyczną, aby podołać pracy w takich warunkach, w takim terenie, w jakim pracują ratownicy medyczni. Z pewnością można powiedzieć, że praca w takich zawodach to jest misja. Sam wybór tego zawodu, to także misja.

Tymczasem w Polsce trwa protest pracowników ochrony zdrowia.

Lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni zwracają uwagę, że są przepracowani i chcą lepiej zarabiać.

Posłuchaj:
dr Grażyna Rokita
Krzysztof Krzemień
Małgorzata Miczek-Zabawa
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Gil
play
Słowo za słowo (NS) - Andrzej Gut-Mostowy
play
Słowo za słowo (NS) - Adam Konicki
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN