Służby docierają do pacjentów, którzy mieli kontakt z zakażonym lekarzem SOR-u

24.04.2020

Jak już informowaliśmy, 17 i 21 kwietnia na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w Szpitalu św. Łukasza miał dyżury lekarz z Kielc, który w środę, 22 kwietnia, poinformował, że jest zarażony SARS-CoV-2.

SOR był zamknięty, a pacjenci kierowani byli do Specjalistycznego Szpitala im. E. Szczeklika.

Jak informuje Dorota Krakowska, wiceprezydent Tarnowa, lekarz podczas obu dyżurów przyjął około 20 mieszkańców z Tarnowa i regionu.

Miał też kontakt z dwoma zespołami personelu SOR-u – w sumie z ok. 20 osobami, które są na kwarantannie.

– Około 10 pacjentów już zostało zlokalizowanych, ponieważ są numery telefonów do nich, pozostałych dziesięciu jest w trakcie zlokalizowania. Służby pojadą do nich do domów. Wszyscy będą mieć zrobione testy. Jeżeli chodzi o personel medyczny osoby, które pracowały z lekarzem 17 kwietnia, już są po testach. Ci, którzy mieli styczność z zarażonym lekarzem 21., dopiero będą mieć pobrane testy po kilku dniach. Taka jest decyzja sanepidu. SOR jest bardzo mocno kontrolowany przez PSSE.

Radni sygnalizowali podczas e-sesji Rady Miejskiej, by rozdawać maseczki większej liczbie osób, np. chodzącym do pracy – jak proponował Stanisław Klimek.

Jak dodaje radny Zbigniew Kajpus, wiele osób nie stać codziennie na jedną maseczkę jednorazową.

– Austria czy Czechy miesiąc temu wprowadziły powszechny obowiązek masek i bezpłatną dystrybucje dla obywateli. To przyniosło bardzo pożądany skutek. Przy tak dużej pandemii to jest jedyna rozsądna droga, by stosować środki izolacji. Pamiętajmy, że jest bardzo duża rzesza mieszkańców Tarnowa, dla których nie tylko barierą jest dostępność, ale również finanse. Nie wszystkich stać, żeby codziennie zaopatrzyć się w jednorazowa maskę. Wydanie – w tej sytuacji, jaką mamy – z budżetu środków, aby bezpłatnie dystrybuować te maseczki, jest najlepiej wydanymi środkami.

Jak odpowiada wiceprezydent Dorota Krakowska, grupa urzędników i pracownicy placówek miejskich będą szyć maseczki z wykrojów zakupionych przez miasto.

Już uszyto ich 13 tysięcy, które przekazywane są służbom i organizacjom. Miasto rozdysponowało też ponad 30 tys. masek przez szkoły, przedszkola i żłobki oraz dla seniorów.

Jak dodaje wiceprezydent, miasto “rozpoznaje” też sytuację ws. zakupu testów, co sygnalizowali radni miejscy.

– Mamy trzy rodzaje testów i trzeba sprawdzić, które byłyby najlepsze, muszą się w tej sprawie wypowiedzieć specjaliści. Zakup ich będzie też zależny od naszego budżetu. W sytuacji medyków – gdyby doszło do sytuacji, że lekarz, pielęgniarka czy ratownik zauważyli, że mają gorączkę czy inne objawy wskazujące na zakażenie – natychmiast zgłasza się to do szpitala w Dąbrowie Tarnowskiej i w trybie natychmiastowym jest pobierany test.

Jeśli chodzi o zarażenia SARS-CoV-2 w Tarnowie sytuacja jest stabilna.

Od kilkunastu dni liczba chorych utrzymuje się na poziomie 11 osób, u których testy potwierdziły zarażenia koronawirusem.

W kwarantannie domowej przebywa blisko 150 osób, w kwarantannie zbiorowej przy Romanowicza – 10.

30 medyków korzystało w ostatnich 3 tygodniach również z hotelu dla medyków w Słonecznym Wzgórzu.

Posłuchaj:
Dorota Krakowska
Zbigniew Kajpus
Dorota Krakowska
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za Sowo (M) - Piotr Chęciek
play
Słowo za słowo (NS) - Piotr Ryba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN