Śmieci będą jeszcze droższe

29.03.2019

To nie koniec podwyżek opłat za wywóz śmieci – przekonuje burmistrz Szczawnicy Grzegorz Niezgoda.

Chociaż w gminie od nowego roku mieszkańcy miesięcznie płacą minimum 5 złotych więcej, to prawdopodobnie za rok czeka ich kolejny skok cen. W najlepszej sytuacji są Ci, którzy segregują odpady. W tym przypadku miesięczna opłata wynosi 12 złotych. Jeśli mieszacie śmieci, to trzeba liczyć się już z ceną 36 złotych od osoby.

– Próbujemy sobie częściowo poradzić przez obsługę tego systemu naszym Zakładem Gospodarki Komunalnej co znacząco wpływa na obniżkę tej ceny. Musimy te śmieci wywozić do tzw. Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych i tam te ceny wzrosły drastycznie.

Jak informuję burmistrz, RIPOK-i już zapowiadają podwyżki cen na przyszły rok. Dlatego konieczne jest rozwiązanie systemowe.

– Problemem może być co dalej z tymi śmieciami. Są takie paradoksalne sytuacje, że według przepisów śmieci nie mogą leżeć w jednym miejscu dłużej w jednym miejscu niż przez rok, dlatego są przewożone pomiędzy składowiskami. To wszystko jest później wliczane w cenę i odbija się na nas.

Każdy samorząd co roku musi się też wykazać wskaźnikiem stopnia segregacji, czyli pokazać, że mieszkańcy oddzielają np. odpady plastikowe od szkła czy innych. Jeśli nie osiągnie się odpowiedniego pułapu, trzeba liczyć się z karami. Te z kolei mogą odbić się na kieszeniach mieszkańców.

Dla mieszkańców miasta i gminy Szczawnica miesięczna opłata podniosła się w granicach od 5 do aż 15 złotych od osoby.

Posłuchaj:
Grzegorz Niezgoda
Maria Mółka
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - ks. Piotr Cebula
play
Słowo za słowo (M) - Stanisław Sorys
play
Słowo za słowo (NS) - Jan Golba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN