Śmieci z brzegu Kamienicy mają być usunięte – interwencja RDN

10.04.2018

Brzegi Kamienicy w Nowym Sączu są notorycznie zaśmiecane, a miasto nic z tym nie robi – alarmuje słuchaczka RDN Nowy Sącz. Jeszcze do niedawna szpetne miejsca wzdłuż bulwaru zakrywał śnieg, ale teraz koło stert śmieci nie da się przejść obojętnie.

Co roku sytuacja się powtarza, a najgorzej jest w sezonie letnim. Mimo zgłoszenia sprawy urzędnikom niewiele się zmienia. Radio RDN Nowy Sącz interweniowało w tej sprawie.

Nad brzegiem Kamienicy ruszyła już wycinka drzew, krzewów i zarośli. Odsłoniło to jednak kolejne sterty śmieci. Chodzi tu głównie o fragment brzegu przy bulwarze rodzeństwa Zbigniewa i Zofii Rysiów.

Na brzeg Kamienicy trafiają nie tylko drobne odpady typu puszki, worki czy butelki, ale nawet odpady po remoncie łazienki – opowiada nam pani Krystyna. – Dzwoniłam do straży miejskiej. Funkcjonariusze przyjechali, zrobili zdjęcia i powiedzieli, że zgłoszą gdzie trzeba i ktoś przyjedzie to posprzątać. Od miesiąca nikt nie przyjechał. To jest za ciężkie dla mnie, żebym to posprzątała – komentuje nasza słuchaczka.

Bulwarem spaceruje sporo osób. Szczególnie mamy z dziećmi i babcie z wnukami, popołudniami wychodzą pobiegać młodzi ludzi. To miejsce jest blisko centrum miasta, ale nie sąsiaduje bezpośrednio z jezdnią, jest tu sporo drzew, przez co staje się miejskim zaciszem. Przez śmieci spacer staje się mniej przyjemny. – To wszystko widać, ludzie wyrzucają tu wszystko co nie jest im potrzebne, a przecież można oddawać śmieci. Organizowane są zbiórki odpadów wielkogabarytowych – przekonują spacerujący sądeczanie.

Z tych samych powodów, powstające tu dzikie wysypiska dziwią wiceprezydenta Nowego Sącza Jerzego Gwiżdża. Jak przekonuje miasto, na czyszczenie brzegów rzek wydaje bardzo dużo pieniędzy. – W zeszłym roku wywieźliśmy z dzikich wysypisk 40 ton śmieci. To jest ogromna ilość. Za wszystko musiało zapłacić miasto – wyjaśnia Jerzy Gwiżdż.

Wiceprezydent deklaruje, że brzegi rzek zostaną posprzątane także w tym roku.

Maria Mółka, Piotr Mordarski
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (RM) Wiesław Krajewski - 17.06.2021
play
Słowo za słowo (NS) - Ludomir Handzel
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN