Spada aktywność społeczna tarnowian

10.03.2020

Pokazują to m.in. wybory do rad osiedlowych. Problem jest zarówno ze strony kandydatów, których co roku zgłasza się mniej, jak i z frekwencją wyborczą.

Kłopot z zebraniem wymaganej liczby kandydatów do marcowych wyborów na radnych osiedlowych miała teraz m.in. rada Osiedla Starówka – mówi jej przewodniczący, Ryszard Żądło.

– Dziwi mnie to, ze właśnie takie niewielkie jest zainteresowanie zgłaszaniem się do rad osiedli. To jest jakby wycofanie się mieszkańców Tarnowa i niechęć do angażowania się w projekty społeczne. Widzimy, że coraz mniej też stowarzyszeń działa też na terenie miasta. Aktywność tarnowian spada i to jest pewien problem też dla władz miasta i trzeba to zauważyć, że jeżeli mamy tworzyć społeczeństwo obywatelskie, to trzeba zachęcać do działań w stowarzyszeniach w radach.

W ocenie radnego miejskiego i osiedlowego Mirosława Biedronia, to prawdopodobnie wynik niewiary w to, że sytuacja w mieście może się zmienić.

– Chyba wielu tarnowian już straciło nadzieję, ze coś w mieście może się zmienić, poprawić. Młodzi ludzie w zdecydowanej większości nie chcą wiązać przyszłości z tym miastem. Też brakuje nam ducha społecznikowskiego, ale to właśnie może wynikać z tego, co się dzieje w mieście.

Krystyna Drozd, przewodnicząca Rady Osiedla Grabówka, przyznaje, że brak chęci do kandydowania może wynikać częściowo z tego, że ludzie mają przeświadczenie, że i tak niewiele będą mogli wskórać jako radni, co zresztą na co dzień obserwujemy – dodaje.

– Jesteśmy raczej algorytmowo traktowani, a nie podmiotowo jako podmiot opiniodawczy, pomocniczy. Zabrakło zdrowego rozsądku, że liczy się człowiek, a nie tylko wybudowana droga i obiekt dla firmy. Gdy przeprowadzamy np. konsultacje z mieszkańcami, i 96 proc. nie chce zmiany nazwy osiedla, a radni miejscy i komisja nazewnictwa nie biorą w ogóle tego pod uwagę, to też zniechęca ludzi do działalności w radach.

Tymczasem wybory do rad osiedli w Tarnowie już 29 marca.

Posłuchaj:
Ryszard Żądło
Mirosław Biedroń
Krystyna Drozd
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - ks. Stanisław Wojdak
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Bryk
play
Rozmowa Kulturalna - Benedykt Polański
play
Słowo za słowo(NS) - Wacław Ligęza
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN