Specjaliści: – Wykopaliska na Rynku są źle zabezpieczone

23.02.2021

Relikty spod płyty nowosądeckiego Rynku przez złe zabezpieczenie mogą ulec zniszczeniu – ocenili specjaliści z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie.

W ubiegłym roku podczas prac remontowych w centrum miasta natrafiono na ruiny pod ziemią. Okazało się, że są to pozostałości po ratuszu, który spłonął w 1894 roku.

– Aby ruiny nie uległy zniszczeniu należy je albo odpowiednio zabezpieczyć, albo będę musiały zostać zakopane – mówi Magdalena Miszczyk, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie.

– Dużym zagrożeniem dla reliktów murowych jest ich cykliczne zamrażanie i rozmarzanie, co może prowadzić do rozsadzenia murów i degradacji. W obecnych warunkach z punktu widzenia konserwatorskiego takie zabezpieczenie zabytków jest niewystarczające.

Władze Nowego Sącza chciały sprawdzić w jakim stanie są ruiny, rozważana była też możliwość zagospodarowanie terenu, by powstało tam muzeum. Wciąż nie ma jednak informacji, czy będzie to możliwe. Dlatego w najbliższym tygodniu zaplanowano spotkanie władz miasta z archeologiem z Urzędu Ochrony Zabytków z Krakowie.

Jak zauważa sądecki historyk zarówno pod sądeckim Rynkiem jak i w okolicach całego centrum miasta, pod ziemią kryją się tajemnice. Korytarze, krypty pod kościołami, ruiny domów i wiele innych reliktów, które dzięki odpowiedniemu zagospodarowaniu mogą być udostępnione dla turystów, by poznali skrawek historii Sądecczyzny.

– Udostępnienie tych wszystkich miejsc, zarówno tego przy rauszu jak i kiedyś w przyszłości ponowne otwarcie krypt kościelnych, będzie nowym świadectwem przeszłości. Też magnesem dla turystów w wielu miastach dzisiaj, takie trasy podziemne są tworzone, jest to pewnego rodzaju moda. Miejmy nadzieje że prędzej czy później ruiny które wiemy już jak wyglądają będą udostępnione dla turystów i opisane w odpowiedni sposób – mówi Łukasz Połomski, sądecki historyk.

Urząd ochrony zabytków nie wydał jeszcze decyzji dotyczącej zakopania ruin.

Posłuchaj:
Magdalena Miszczyk
Łukasz Połomski
Karolina Średnicka
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Otwórz serce dla Leonka - charytatywny koncert w Tuchowie
play
Słowo za słowo (M) - Filip Musiał
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN