Specjalistyczny robot w mieleckim szpitalu

16.06.2021

Większa precyzja i mniejsze zmęczenie rąk – to zalety nowego robota chirurgicznego VERSIUS, który został zaprezentowany w mieleckim szpitalu.

– To narzędzie niezwykle mobilne i intuicyjne, dające możliwość dokładnego manewrowania narzędziami – mówi dr Andrzej Wrona dodając, że taki robot znalazłby zastosowanie w zabiegach na kilku oddziałach mieleckiego szpitala.

Mielec był pierwszym miejscem na Podkarpaciu, w którym innowacyjny robot został zaprezentowany.

– Nie jest to autonomiczny robot, który sam operuje, lecz narzędzie w rękach chirurga – mówi ordynator Oddziału Urologii Szpitala Specjalistycznego w Mielcu, Andrzej Wrona.

Jak dodaje, dla chirurga to mniejsze zmęczenie rąk i większa precyzja.

– Bardzo mała traumatyzacja tkanek, fantastyczna wizualizacja z doskonałym przybliżeniem, oceną tkanki. Siedzimy przy konsoli w bardzo wygodnej pozycji i wykonujemy te same ruchy, ale z dużo większą ilością stopni swobody. Narzędzie laparoskopowe pozwala nam wykonać pewne ograniczone ruchy, zmieniamy tylko pozycje igły, tutaj te ruchy wykonujemy za pomocą manetek. Same ramiona urządzenia to odwzorowanie ręki człowieka, narzędzia też się zginają w kilku pozycjach.

Szpital mielecki ma ponad 20 oddziałów. Nowoczesny robot mógłby znaleźć zastosowanie na co najmniej kilku, m.in. na urologii, chirurgii, chirurgii naczyniowej czy ginekologii.

Cena aparatu to około 10 milionów zł.

Jeszcze nie wiadomo czy szpital zdecyduje się na zakup robota.

Posłuchaj:
Andrzej Wrona
Jadwiga Koziol, foto. szpital.mielec.pl
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Pomagamy i chronimy
play
Słowo za słowo (M) - Wiesław Krajewski
play
Słowo za słowo (NS) - Władysław Bieda
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN