Specjalne projekty mają pomóc uczniom w powrocie do szkół

07.04.2021

Dzieci, które po przerwie spowodowanej pandemią wrócą do szkół będą wymagać wszechstronnego wsparcia – mówiła w programie Słowo za Słowo Marta Malec- Lech z zarządu województwa małopolskiego.

Wicemarszałek zapewniła, że opracowywane są specjalne programy, które ułatwią młodym ludziom, ale też nauczycielom powrót do rzeczywistości sprzed pandemii.

Podkreśliła, że najważniejsze jest wsparcie psychologiczne.

– Na pewno musimy pomyśleć o wsparciu psychologicznym. Zdajemy sobie sprawę, że w obecnej sytuacji to zapotrzebowanie jest większe jeżeli chodzi o dzieci i młodzież, ale również nauczycieli. Na pewno trzeba tutaj pomyśleć o grupowym wsparciu i przede wszystkim postarać się pomóc najpierw nauczycielom, którzy oprócz tego że będą mogli skorzystać z tej pomocy, to również nabędą odpowiednią wiedzę i informacje po to, aby pomóc swoim uczniom w tym trudnym czasie, który ich będzie czekał przy powrocie do rzeczywistości.

Marta Malec-Lech podkreśla, że duży nacisk zostanie położony na kondycję zdrowotną uczniów. Chodzi przede wszystkim o wady postawy, problemy ze wzrokiem czy walkę z otyłością.

Wicemarszałek podkreśla, że Województwo liczy w tym zakresie na współpracę ze szkołami i na pomysły, które będą mogły być wspierane finansowo przez samorząd województwa małopolskiego.

Decyzje dotyczące powrotu dzieci do zajęć stacjonarnych mają zostać ogłoszone w najbliższych dniach.

Dziś rząd podjął decyzję ws. przedłużenia lockdownu w Polsce. Obecne obostrzenia potrwają co najmniej do 18 kwietnia.

Powrót dzieci do szkół to priorytetowe kierunki luzowania obostrzeń. Pierwsze kroki, jakie będziemy wykonywali, przywracając normalność, to będą właśnie powroty do przedszkoli i klas I-III szkół podstawowych – zapowiedział minister Adam Niedzielski.

Jak dodał, wyraża on nadzieję, że powrót dzieci do szkół nastąpi jeszcze w kwietniu. – Przedszkola oczywiście wróciłyby do funkcjonowania w trybie zwykłym, zaś klasy I-III szkół podstawowych co najmniej w trybie hybrydowym – podkreślił minister zdrowia.

Posłuchaj:
Marta Malec-Lech
Cała rozmowa
Aneta Mleczko
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (RM) - Michał Koralik - 11.06.2021
play
Słowo za słowo (NS) - Jan Golba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN