Spirala zadłużenia – czym jest i jak jej uniknąć? Przyczyny i konsekwencje

23.06.2022

Wyobraź sobie, że masz kartę kredytową, z której korzystasz od czasu do czasu. Spłacasz ją co miesiąc i nie ma to żadnego wpływu na Twoje finanse. Ale pewnego dnia pojawia się nagła sytuacja i nie możesz zapłacić rachunku za kartę kredytową. Zamiast zlikwidować kartę, używasz jej, by związać koniec z końcem, aż w końcu udaje Ci się ponownie wydostać z dołka. Taki stan rzeczy nazywamy “spiralą zadłużenia” lub “błędnym kołem zadłużenia” i jest on niezwykle powszechny wśród osób, które nie dbają o swoje finanse. Spirala zadłużenia powstaje wtedy, gdy jedna nieuregulowana płatność prowadzi do kolejnej i zanim się zorientujesz, Twój dług staje się tak nie do opanowania, że zrobienie czegokolwiek w tej sprawie staje się prawie niemożliwe. Sprawdźmy, co powoduje spiralę zadłużenia i jak jej uniknąć.

Ciekawe oferty pożyczek pozabankowych – www.DarmoPożyczka.pl – kliknij.

Co powoduje spiralę zadłużenia?

Wiele czynników może spowodować spiralę zadłużenia, ale głównym winowajcą jest brak wystarczającej ilości pieniędzy. Nie da się spłacać co miesiąc więcej niż minimalną kwotę długu, jeśli nie ma się żadnych dodatkowych pieniędzy. Na przykład, załóżmy, że jesteś winien 2000 złotych na karcie kredytowej i co miesiąc płacisz 300 złotych. Zostaje Ci więc tylko 1200 złotych miesięcznie na pokrycie wszystkich innych wydatków. To może nie wydawać się dużo, ale sytuacja znacznie się pogarsza, gdy uwzględnimy nieuniknione koszty.

Po kilku miesiącach takiej sytuacji okazuje się, że nie ma już pieniędzy na spłatę zadłużenia. Być może uda się zapłacić minimalną kwotę, ale wszystkie dodatkowe pieniądze zostaną przeznaczone na spłatę odsetek. Wkrótce okaże się, że dług jest jeszcze bardziej nie do spłacenia niż wcześniej.

Jak uniknąć spirali zadłużenia?

  • Opracuj budżet: Budżet to Twoja mapa wyjścia z długów. Pokaże Ci, ile masz pieniędzy i na co je przeznaczasz. Stwórz budżet, sumując wszystkie miesięczne wydatki, łącznie ze spłatą długu. Uwzględnij takie rzeczy, jak zakupy spożywcze, media, transport, koszty leczenia i ubezpieczenia itp. Następnie wykorzystaj te informacje do stworzenia budżetu, w którym będziesz dokładnie wiedzieć, ile masz pieniędzy i na co są one przeznaczane.
  • Zautomatyzuj swoje finanse: Jednym z najczęstszych błędów, jakie ludzie popełniają, jeśli chodzi o finanse, jest próba “zarządzania” nimi. Innymi słowy, próbują używać karty kredytowej, karty debetowej i konta czekowego do wykonywania wszystkich zadań finansowych. Jest to prosta droga do bankructwa. Zamiast tego należy zarządzać swoimi finansami za pomocą budżetu, a jednocześnie zautomatyzować swoje finanse. Warto wykonać polecenie przelewu, aby automatycznie pobierało nam z konta za podstawowe wydatki – czynsz, raty, stałe opłaty. Pozwoli to uniknąć niezliczonych drobnych błędów, które w efekcie prowadzą do poważnych problemów.

Darmowa karta kredytowa – czy to możliwe? Ranking ofert dostępnych na rynku – kliknij.

3 sposoby na wyjście ze spirali zadłużenia

  1. Obniż wszystkie wydatki o 10%: Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jest obniżenie swoich wydatków. Zrób plan wydatków i zastanów się z czego możesz zrezygnować, albo co możesz ograniczyć (papierosy, alkohol, prenumeraty czasopism, hobby).
  2. Skonsoliduj swoje kredyty: Najlepszym sposobem na wyjście z długów jest ich jak najszybsze spłacenie. Najlepszym sposobem na to jest skonsolidowanie wszystkich kredytów w jeden niskooprocentowany kredyt w banku.
  3. Zarabiaj dodatkowe pieniądze: Może to zabrzmieć nieco przesadnie, ale zdziwisz się, ile można zarobić, wykonując różne czynności dodatkowe. Możesz zostać kierowcą Ubera, rozwozić pizzę, czy wozić Państwa Młodych do Ślubu. Poszukaj dodatkowych źródeł dochodu.

Zastanów się czy i kiedy nie warto brać pożyczki. Pomóc może Ci w tym następujący zestaw argumentów: https://darmopozyczka.pl/kiedy-dlaczego-nie-warto-zaciagac-kredytu-czy-pozyczki-zagrozenia-dla-konsumentow/.

Wydawca, Artykuł powstał przy współpracy partnera zewnętrznego
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Tomasz Stelmach
play
Słowo za słowo (M) - Roman Ciepiela
play
Słowo za słowo (NS) - Mirosław Waląg
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN