Spółkom z Komunalnej grożą kolejne kary

02.10.2020

Po wielu interwencjach mieszkańców Krzyża na uciążliwy smród Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska przeprowadził kolejne kontrole w dwóch zakładach, które zajmują się przetwarzaniem odpadów.

Jak informuje kierownik WIOŚ-u w Tarnowie, Krystyna Gołębiowska, stwierdzono kolejne nieprawidłowości, a w jednym z tych zakładów będzie jeszcze gruntowna kontrola.

Będziemy wszczynać postępowanie w kierunku nałożenia kolejnych kar na firmy.

– Wiemy wszyscy, że przez okres letni występowały uciążliwości związane z prowadzeniem tych instalacji. Zgłoszeń od mieszkańców było cale mnóstwo, całodobowo reagujemy na te zgłoszenia i potwierdzam, że te uciążliwości występują. Kontrola w miejskiej spółce została zakończona, w drugiej firmie została przeprowadzona krótka kontrola, na którą pozwala nasza znowelizowana ustawa i będzie jeszcze przeprowadzona kontrola kompleksowa. Tym dwóm spółkom grożą kolejne kary.

W sprawie uciążliwego smrodu w Krzyżu interweniowała już wielokrotnie radna miejska Grażyna Barwacz.

– Kiedy dzwoniłam do Krakowa jako jedna z bardzo wielu osób, usłyszałam, że są jakieś sprawy odwoławcze, że trzykrotne prawomocne kary mogą spowodować ograniczenie albo nawet zamknięcie instalacji, które są uciążliwe dla mieszkańców. W tym roku wiele interwencji związanych z uciążliwościami miało miejsce.

Przypomnijmy, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska już rok temu nałożył kary na obie spółki – miejską i prywatną – po ubiegłorocznych kontrolach, podczas których stwierdzono nieprawidłowości związane m.in. z brakiem hermetyzacji podczas składowania i kompostowania odpadów.

Również marszałek województwa małopolskiego końcem ubiegłego roku wezwał obie spółki do zaniechania naruszeń i usunięcia uchybień w trybie natychmiastowym, bo w przeciwnym wypadku mogą zostać im cofnięte pozwolenia.

Obie firmy poinformowały wówczas marszałka o usunięciu uchybień, a po nałożeniu kar przez WIOŚ odwołały się do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Wciąż trwają procedury odwoławcze.

Posłuchaj:
Krystyna Gołębiowska
Grażyna Barwacz
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Roman Ciepiela
play
Słowo za słowo (NS) - Grzegorz Biedroń
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN