Spór o Muzeum Mineralogii i Górnictwa Solnego w Bochni

08.06.2021

Już 140 osób podpisało się pod petycją w sprawie utworzenia Muzeum Mineralogii w rewitalizowanych budynkach Kuźni i Starej Lodowni na plantach Salinarnych w Bochni.

Władze miasta nie chcą jednak zmieniać przeznaczenia budynków, w których zaplanowano lokalizację informacji turystycznej i kawiarni.

Autorzy petycji domagają się zmiany przeznaczenia budynku na rzecz powstania Muzeum Mineralogii i Górnictwa Solnego. Przypominają, że tradycja odparowywania soli z solanki na Bocheńszczyźnie sięga 3,5 tys. lat p.n.e.

– Mieszkają tu właściciele imponujących kolekcji brył solnych i minerałów, którzy mogą udzielić wsparcia inicjatywie, jednym z nich jest Jacek Kobiela, twórca Muzeum Motyli – tłumaczy radny Jerzy Lysy.

To na wniosek tego radnego Komisja Rewizyjna Rady Miasta wnioskowała o zmianę przeznaczenia budynku. Radny podkreśla także jak ważne jest też pokazanie historii górnictwa solnego.

Jako, że w samej kopalni, poza stupięćdziesięcioletnią maszyną parową, nie ma takiego miejsce, które by było eksponowane na zasadzie zbiorów muzealnych.

Radny proponuje, by informację zlokalizować w kiosku na Placu Piłsudskiego, gdzie jego zdaniem byłaby bardziej dostępna dla osób przyjeżdżających do miasta.

Tymczasem burmistrz Stefan Kolawiński uważa, że zmiana planów, zapisanych we wniosku o dofinansowanie rewitalizacji, na obecnym etapie grozi utratą dotacji. Przypomina też, że realizacja inwestycji ma się zakończyć w październiku.

Budynki te będą stanowiły zaplecze dla tężni solankowej

Remont kuźni i lodowni ma kosztować 4 miliony, samorząd miasta uzyskał dotację w wysokości 2 milionów złotych na ten cel.

Posłuchaj:
Marek Kołdras
Marek Kołdras
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - Andrzej Lewek
play
Słowo za słowo (M) - Wojciech Skruch
play
Słowo za słowo (NS) - Sławomir Szczerkowski
play
Mirosław Waląg
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN