Sporo zapominalskich – ostatni dzwonek na wymianę dowodów osobistych

09.01.2018

Ponad 14 tysięcy dowodów osobistych z powodu utraty ważności zostało już wymienionych w Tarnowie. Jeszcze około 600 osób musi wyrobić dokument potwierdzający tożsamość – w zakładach fotograficznych kolejki. 10 lat temu po nowy dokument zgłosiło się w mieście 14,5 tysiąca osób.

Warto sprawdzić czy mamy aktualny dowód osobisty – przypomina Robert Rogala, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich UM Tarnowa. – Brak wymiany dowodu będzie niósł konsekwencje, bo w różnych instytucjach, w bankach, na lotnisku może się okazać, że zostaniemy odprawieni z kwitkiem, bo tego dokumentu potwierdzającego naszą tożsamość nie mamy. Wtedy jesteśmy w tarapatach. Lepiej to załatwić wcześniej – przestrzega Robert Rogala.

Tarnowianie, którzy 10 lat temu otrzymali nowe dowody wiedzą, że w 2017 roku upłynął termin ich ważności. Są jednak i tacy, którzy dowiadują się o tym podczas załatwiania formalności w urzędach, czyli tuż przed granicznym terminem. – Chciałem zarejestrować firmę, a okazało się, że mój dowód osobisty jest nieważny. – Kończy się ważność i przyjdzie pieniądze wybrać, to zaczyna się problem. – Mi urzędnicy przypomnieli o tym przez zupełny przypadek – mówią mieszkańcy.

Urzędnicy radzą, że im wcześniej złożymy wniosek i dopełnimy obowiązku tym lepiej.

Dodajmy, że w Tarnowie najwięcej osób złożyło wniosek o nowy dowód z powodu utraty jego ważności w październiku i w listopadzie.

Najwięcej osób przychodzi do tarnowskiego magistratu aby złożyć wniosek o dowód – w poniedziałki. Wtedy Urząd pracuje do późna.

Posłuchaj:
Robert Rogala
Mieszkańcy
Małgorzata Miczek-Zabawa
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za Sowo (M) - Stanisław Kuropatwa
play
Słowo za słowo (NS) - Marta Adamczyk
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN