Sprawa kradzieży konta na Facebooku trafiła na policję

31.01.2019

Do gorlickiej policji trafiła informacja o nietypowej kradzieży. Jak się okazało,  jeden z mieszkańców powiatu gorlickiego stracił swoje konto na… Facebooku. Nieznana osoba najpierw przejęła profil poszkodowanego, a następnie usunęła.

Jedno z kont, które posiadał ten mieszkaniec nie było przez jakiś czas używane. W pewnym momencie otrzymał informację, że konto te zostało zamknięte. Okazało się, że w tej sprawie kontaktował się z poszkodowanym potencjalny sprawca. Poinformował go o tym, że konto po prostu skasuje, a następnie kontakt się urwał – informuje nas Grzegorz Szczepanek, rzecznik gorlickiej policji.

Policja podkreśla, że nie bagatelizuje takich spraw i będzie szukała sprawcy. Za kradzież konta mogą grozić nawet 2 lata więzienia.

Kradzieże i włamania na rożnego rodzaju serwisy internetowe to coraz bardziej popularna metoda działania złodziei. Coraz częściej płacimy i kupujemy w internecie, przechowujemy tu ważne dane. Dlatego oszuści szukając łatwego sposobu na szybki zarobek, wybierają Internet. Zachęca też ich do tego duża anonimowość przy działaniach w sieci. Sądeczanie mają jednak swoje sposoby na zabezpieczanie internetowych haseł. – Nie powinniśmy zapisywać haseł na kartce i trzymać pod łóżkiem – mówi jeden z mieszkańców. – Trzeba znaleźć i wymyślić trudne hasło, ale też takie, którego nie zapomnimy – tłumaczy jedna z sądeckich uczennic. – Nie dajemy hasła swojej dziewczynie – dodaje żartobliwie nasz kolejny rozmówca.

Specjaliści przypominają, aby uważać przy tworzeniu haseł. – Hasła powinny mieć duże, małe litery, znaki specjalne i cyfry. Im dłuższe tym lepsze, minimum osiem znaków. Powinny być jak najbardziej skomplikowane. Najlepiej stosować na każdym portalu inne hasło, aby wyciek informacji z jednego nie dał dostępu do drugiego – tłumaczy Mateusz Ludwiszewski, sądecki informatyk.

Równie ważną rzeczą jest to, aby pod żadnym pozorem nie udostępniać konta innym osobom. Każde hasło zachowajmy wyłącznie dla siebie.

W dobie komputerów i ogólnego dostępu do internetu coraz częściej jesteśmy narażeni na ataki hakerów.  Korzystajmy z sieci z głową i rozwagą, by nie dać się oszukać. Ważne jest też korzystanie z dobrego programu antywirusowego.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Tomasz Bełzowski
play
Słowo za słowo(NS) - Paweł Kupczak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN