Sprawa ścieków w Białej Tarnowskiej znajdzie swój finał w sądzie

04.06.2020

W oczyszczalni ścieków w Bobowej jeszcze w tym miesiącu ma zostać uruchomiony trzeci bioreaktor. To dobra wiadomość dla tych wszystkich, którzy korzystają z uroków rzeki Biała Tarnowska. Jak wiecie z naszych wiadomości o rzekomej niewydolności tej oczyszczalni i surowych ściekach dostających się do wody informowali wielokrotnie wędkarze, zamieszczając m.in filmy w mediach społecznościowych. Zawiadamiali też policję, straż pożarną czy WIOŚ.

Ostatnie zdarzenie miało miejsce na początku maja, informacja o rzekomych nieoczyszczonych ściekach wpłynęła do Wojewódzkiego Inspektoratu Środowiska w Nowym Sączu w piątek około godziny 16. Jak wyjaśniła mi dyrektor WIOŚ Ewa Gondek – wysłani na miejsce inspektorzy nie wykryli przekroczeń dopuszczalnych zanieczyszczeń w oczyszczonych ściekach.

– 15 maja dostaliśmy zgłoszenie, że do wody Białej Tarnowskiej dostają się ścieki nieoczyszczone i że kolor tych ścieków jest wadliwy zdaniem zgłaszających. W tym dniu zostały pobrane 2 lub 3 próbki każda z tych próbek potwierdza, że ścieki są dobrze oczyszczone. Od połowy maja mamy na to potwierdzenie w postaci analiz ścieki, które wypływają z oczyszczalni ścieków w Bobowej do Białej Tarnowskiej, są oczyszczone w stopniu wymaganym, jakie dopuszcza pozwolenie wodno-prawne.

Jak dodaje Ewa Gondek, w miejscu, gdzie zrzucane są oczyszczone ścieki, powstaje naturalne spienienie wody, które może wprowadzać w błąd osoby nieposiadające specjalistycznej wiedzy. Takie spienienie jak dodaje, można by wyeliminować, ale dodając do wody substancje chemiczne.

Dość oskarżeń o to, że gmina nie kontroluje tego, co dzieje się w oczyszczalni ma burmistrz Bobowej Wacław Ligęza, który chce podjąć kroki prawne w stosunku do osób, które filmy i informacje o tym, że oczyszczalnia wypuszcza nieoczyszczone ścieki do rzeki publikują w mediach społecznościowych. Sprawa może trafić do sadu .

– To było jedno zdarzenie incydentalne, to nie były ścieki surowe, bo ci, co to piszą, co to robią, co mówią, oni nie mają kompletnie żadnego rozeznania, jak to wygląda, jak ten proces oczyszczania ścieków przebiega. Tutaj było wiele tych sądów niesprawiedliwych, tych opinii i wpisów – to były nieprawdziwe informacje. Donosy, które były składane, do Wojewódzkiego Inspektora ani razu się nie sprawdziły oprócz tej jednej gdzie, właśnie były przekroczone te normy.

Jak dodaje – władze podjęły starania, aby po pierwszym incydencie, gdzie faktycznie doszło do przekroczenia dopuszczalnych stężeń ścieków, sytuacja się nie powtórzyła. Przypomnijmy, że na oczyszczalnie został nałożony mandat, a władze rozliczały mieszkańców i przedsiębiorców z tego, kiedy i w jakich ilościach oczyszczali szamba.

Faktem jest, że do Białej Tarnowskiej dostały się ścieki i to dzięki wędkarzom udało się uchwycić ten moment i umieścić film w mediach społecznościowych. Jednak zdaniem władz gminy, filmy, które zostały umieszczone ostatnio, są przekłamaniem i uderzają w dobre imię gminy. Zapytałam Łukasza Kipiela dyrektora biura Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Nowy Sączu o to, czy członkowie koła często są świadkami takich zdarzeń i czy ich interwencja spotyka się z aprobatą.

– To wędkarze najczęściej są osobami, które pierwsze co widzą, ponieważ łowiąc ryby, brodząc w rzece, widzą czy coś się dzieje, czy coś się nie dzieje i w ostatnich czasach mieliśmy bardzo wiele takich sytuacji. Wiadomo, że jeśli się komuś wytyka jakieś nieprawidłowości czy problemy, to nie zawsze spotyka się to z aprobatą, generalnie raczej jest to źle postrzegane.

Jedno jest pewne, my cały czas będziemy czujnie przyglądać się sytuacji na rzece Białej Tarnowska i temu, czy nowy bioreaktor spełnia swoje zdanie.

Posłuchaj:
Ewa Gondek
Wacław Ligęza
Łukasz Kipiel
Aleksandra Podziewska
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za Słowo (M) - Lesław Wieczorek
play
Słowo za Słowo (NS) - Wacław Ligęza
play
Słowo za Słowo (NS) - Adam Ruszaj
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN