Sprawą śmierci 56-latka z Limanowej zajmie się krakowska prokuratura

26.01.2021

To właśnie tu zostanie rozpatrzone, kto zawinił w przypadku zeszłorocznych zdarzeń w Szpitalu Powiatowym im. Miłosierdzia Bożego w Limanowej. Pacjentowi w listopadzie odmówiono hospitalizacji, ponieważ nie miał wykonanego testu na obecność koronawirusa. Jak potwierdzają badania, mężczyzna nie tylko był nosicielem wirusa, ale dolegliwości spowodowane COVID-19 doprowadziły do niewydolności oddechowej, a w efekcie końcowym do śmierci.

Jak mówi rzecznik Prokuratury Regionalnej w Krakowie. prokurator Wojciech Mularczyk, zmarły mężczyzna został do szpitala skierowany przez lekarza prowadzącego.

– Przedmiot postępowania jest skoncentrowany na weryfikacji okoliczności śmierci mężczyzny, który w dniu 9 listopada 2020 roku nie został przyjęty do Szpitala Powiatowego w Limanowej, dysponując oczywiście skierowaniem do szpitala.

Od Prokuratury Rejonowej sprawę przejęła Regionalna.

To standardowa procedura – dodaje Wojciech Mularczyk. – Najpoważniejsze sprawy są przejmowane i tak się stało w tym wypadku. Zajmujemy się jako Prokuratura Regionalna najpoważniejszymi postępowaniami w kategorii błąd medyczny, czy też szerzej zagadnienie narażenia na niebezpieczeństwo pogorszenia stanu zdrowia, czy też niebezpieczeństwo dla życia. Ta kategoria sprawi to jest jedna z kategorii, która jest normalny zwykły element pracy.

Śledztwo prowadzone jest w sprawie nieudzielenia pomocy i doprowadzenia do śmierci pacjenta.

Posłuchaj:
Wojciech Mularczyk
Łukasz Raczkowski
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - ks. Stanisław Wojdak
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Bryk
play
Słowo za słowo(NS) - Wacław Ligęza
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN