Jak sprawnie poruszać się w korkach? – radzi kierowca

18.05.2018

Nie zderzak, w zderzak, ale z większymi odstępami – tak zdaniem naszego słuchacza powinno się jechać w korku. Ma to wpływać pozytywnie na płynność i zmniejsza spalanie. Odstęp jest zapasem czasowym, który pozawala utrzymać stałą prędkość – uważa nasz rozmówca.

Jeżeli utrzymujemy dystans na poziomie 20 – 30 metrów, jest to zapasem 3 sekund. W takiej sytuacji jeśli jesteśmy przed rondem i auto przed nami próbuje włączyć się do ruchu, nam wystarczy tylko zwolnić. Nie tracimy płynności poruszania się – podkreśla Mikołaj Duda, który jest kierowcą zawodowym.

Zdaniem naszego rozmówcy, przy jeździe zderzak w zderzak, kiedy hamuje jeden samochód, muszą to zrobić także pozostałe, jadące za nim aut.

Nasz słuchacz zaznacza też, że częste zatrzymywanie się i ruszanie w korku wpływa też na większe zanieczyszczenie powietrza.

Korzystnie jest jeździć na suwak przy zachowaniu tej odległości. Niestety niektórzy kierowcy próbują “wcisnąć się” na siłę, byle szybciej przeskoczyć to jedno auto. Ludzie zlitujcie się – to nas nie zbawi. Można też widząc, że ktoś chce się włączyć do ruchu, trochę zwolnić, dać sygnał długimi światłami, żeby ten kierowca mógł ruszyć. Wtedy ruch się nie zatrzymuje – wyjaśnia Duda.

Posłuchaj:
Mikołaj Duda
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Gil
play
Słowo za słowo (NS) - Andrzej Gut-Mostowy
play
Słowo za słowo (NS) - Adam Konicki
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN