Premier Mateusz Morawiecki w Wierzchosławicach apelował o pojednanie

20.01.2019

„Nie ma sprawy ważniejszej niż Polska” – to słowa wypowiedziane przed laty przez Wincentego Witosa. – Przykładem bohatera musimy dążyć do pojednania – powiedział podczas uroczystości 145. rocznicy urodzin Wincentego Witosa, premier Mateusz Morawiecki.

Premier odniósł się także do tragicznych wydarzeń minionego tygodnia w Gdańsku. Apelował, by porozumienie Polaków ponad podziałami nie było tylko jednorazowym gestem.

– Wincenty Witos jest naszym wielkim ojcem niepodległości. Dał nam przykład jak o Polskę trzeba walczyć. Jako Polacy mamy jeden cel – żyć i pracować dla Polski. Wincenty Witos był także dla nas ojcem pojednania narodowego i tą jego wielką wartość przywołuję, bo bardzo jej dzisiaj potrzebujemy. Bardzo potrzebujemy narodowego pojednania i zgody – podkreśla premier Mateusz Morawiecki.

Mieszkańców regionu, którzy wzięli udział w uroczystości, w rozmowie z RDN przekonywali, że Wincenty Witos to postać do naśladowania. – To jest symbol, ponadto ojciec warstwy chłopskiej. – Wielki człowiek i przywódca. – Zwłaszcza młodzież powinna pamiętać o tej historii i podtrzymywać pamięć o nazwisku bohatera. – Był porządnym człowiekiem i chciał sprawiedliwie rządzić – dodają.

Uroczystości 145. rocznicy urodzin Wincentego Witosa rozpoczęły się Mszą świętą pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża, w której wzięli udział m.in. przedstawiciele rządu, urzędów, służby mundurowe oraz mieszkańcy regionu.

Posłuchaj:
premier Mateusz Morawiecki
Mieszkańcy
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Janusz Kwaśniak
play
Słowo za słowo (NS) - Ludomir Handzel
play
Rozmowa sponsorowana - Zespół Szkół w Starym Sączu
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN