W środę w Rzeszowie początek głośnego procesu

05.06.2018

W środę rusza proces o zabójstwo Iwony Cygan. Rozprawa przed Sądem Okręgowym w Rzeszowie. To głośny proces – udział zapowiedzieli dziennikarze z całej Polski.

Przed sądem stanie w sumie 17 osób, w tym 14 byłych i obecnych policjantów z Dąbrowy Tarnowskiej oraz ze Szczucina. Oskarżonym o zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem jest Paweł K. Jego ojciec, Józef K., jest współsprawcą, miał mu pomagać i usłyszał zarzut pomocnictwa.

Na ławie oskarżonych zasiądzie też najbliższa koleżanka Iwony, Renata G.-D., która czterokrotnie składała fałszywe zeznania, utrudniając wykrycie sprawców.

Proces miał toczyć się w Tarnowie, jednak z powodu powiązań jednego z oskarżonych funkcjonariuszy z dwoma sędziami, sprawa trafiła do Rzeszowa. Rodzina domagała się zmiany sędziego, bo twierdziła, że utraciła zaufanie i obawia się stronniczości. Zmiany chciał też wyznaczony do sprawy sędzia, jednak sąd się na to nie zgodził.

Najbliżsi nieżyjącej Iwony mają o to żal. Ojciec, Mieczysław Cygan mówi, że stracił zaufanie do rzeszowskiego sądu, kiedy sędzia chciał odtajnienia części zarzutów, które śledczy postawili podejrzanym o tuszowanie sprawy policjantom ze Szczucina i Dąbrowy Tarnowskiej. – Sąd w Rzeszowie już się opowiedział za stroną, a powinien być neutralny. Moje dziecko tylko nie miało szansy się bronić. Ja chcę sprawiedliwości i jest mi to państwo winne, bo oskarżeni byli w mundurach i reprezentowali nasz kraj – mówi Mieczysław Cygan.

Iwona Cygan została zamordowana 20 lat temu w Łęce Szczucińskiej. Sąd wyznaczył 16 terminów rozpraw – aż do września, w tym aż sześć w czerwcu.

Posłuchaj:
Mieczysław Cygan
Dorota Kunc
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Anna Pieczarka
play
Słowo za słowo(NS) - Józef Leśniak
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN