Stanisław Sorys: – Bezpieczny powrót studentów do sal wykładowych jest możliwy [WIDEO]

07.09.2020

Stosując się do zaleceń sanitarnych można zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa w szkołach czy na uczelni – powiedział w programie Słowo za Słowo radny wojewódzki i wykładowca akademicki Stanisław Sorys.

Sam przeszedł kwarantannę po kontakcie z zarażoną osobą. I pomimo, że – jak mówi- przebywał z zakażoną osobą w zamkniętym pomieszczeniu przez kilkadziesiąt minut nie zaraził się. Sam mocno przywiązuje wagę do zaleceń sanitarnych.

– Kwestie, które stosuję w swoim życiu, czyli że noszę maseczkę nie po to żeby nie zapłacić mandatu, ale właśnie po to żeby chronić swoje zdrowie, to jednak dało pozytywny efekt. Pomimo tego, że przebywałem z osobą zarażoną przez 45 minut w zamkniętym pomieszczeniu, nie zaraziłem się. To pokazuje że można jednak się zabezpieczyć samemu, samemu zadbać o własne bezpieczeństwo i bezpieczeństwo rodziny.

Stanisław Sorys podkreślił, że nie wystarczą odgórnie narzucone obostrzenia jeżeli my sami nie będziemy stosować się do zasad, które pozwolą uniknąć zakażenia koronawirusem.

Uważa, że bezpieczny powrót studentów do sal wykładowych jest możliwy pod warunkiem, że wszyscy podejdą poważnie do tematu.

– Uczelnie mają różne możliwości. Jeżeli w dużej sali wykładowej posadzi się grupę ćwiczeniową to można spokojnie prowadzić zajęcia. Jak do tego dołożymy komunikację, że w innym miejscu jest wejście, w innym miejscu jest wyjście, żeby właśnie te ciągi komunikacyjne się nie krzyżowały, żebyśmy z sobą nie przebywali przez dłuższy okres czasu, to oczywiście można osiągnąć odpowiednie efekty.

Uczelnia, na której Stanisław Sorys wykłada nauki socjologiczne, czyli Uniwersytet Papieski Jana Pawła II zdecydowała się na model hybrydowy w nowym roku akademickim. To oznacza, że zajęcia odbywać się będą zarówno w salach wykładowych jak i zdalnie.

– Wybraliśmy model hybrydowy. Oczywiście uczelnia dopuszcza prowadzenie zajęć stacjonarnych, ale tam gdzie są np. seminaria czy warsztaty, grupy są kilkuosobowe. Natomiast raczej jest takie oczekiwanie aby te zajęcia zdalne były prowadzone w jak największym zakresie. Ja szacuję, że około 30 procent będzie zajęć prowadzonych stacjonarnie, natomiast około 70 procent będą to zajęcia zdalne np. wykłady czy część ćwiczeń.

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II, ma w Tarnowie swój Wydział Teologiczny.

Na hybrydowy model studiowania zdecydowała się także Tarnowska Szkoła Wyższa.

W taki – łączony – sposób prawdopodobnie studenci będą też studiować na tarnowskiej PWSZ oraz Wyższej Szkole Biznesu. Tu jednak ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły.

Posłuchaj:
Stanisław Sorys
Aneta Mleczko
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Włodzimierz Bernacki
play
Słowo za słowo(NS) - Zbigniew Małek
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN