Stanisław Sorys: – Ustawa futerkowa dla wielu przedsiębiorców oznaczałaby katastrofę [WIDEO]

05.11.2020

Kompromis w sprawie projektu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt jest możliwy pod warunkiem, że partia rządząca będzie słuchać głosów przedstawicieli różnych ugrupowań politycznych – mówi radny wojewódzki Stanisław Sorys.

Szef regionalnych struktur PSL, w programie Słowo za Słowo powiedział, że kluczem do osiągnięcia porozumienia jest zapewnienie przedsiębiorcom stabilności finansowej, a sama ustawa wymaga opinii ekspertów.

– Jeżeli faktycznie zostanie powołany zespół ekspertów z poszczególnych ugrupowań politycznych, ale także fachowców reprezentujących różnorakie branże, jeżeli zostanie przygotowany program wsparcia finansowego, to możemy mówić o kompromisie. Bo jeżeli mówimy tutaj np. o kwestii zakazu uboju rytualnego, czy hodowli zwierząt futerkowych, to mówimy o sytuacji gdzie wielu naszych przedsiębiorców, rolników zaciągnęło wielkie kredyty finansowe, wieloletnie, to dzisiaj to jest dla nich katastrofa, a przecież rząd przez swoje działanie nie może doprowadzać swoich obywateli do katastrofy finansowej.

Ustawa futerkowa wywołała falę protestów w całej Polsce. Rolnicy blokowali też drogi m.in. na Powiślu, żądając wyrzucenia do kosza ustawy, nazywanej “piątką dla zwierząt”.

Tymczasem minister rolnictwa zapowiada nowy projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt.

Szef resortu rolnictwa Grzegorz Puda podkreślił, że rozwiązania będą zawierały część propozycji zawartych w poprzednim projekcie. Chodzi między innymi o powołanie Inspekcji Ochrony Zwierząt i nowe uregulowania dotyczące uboju rytualnego.

Poprzednia propozycja PiS dotycząca ochrony zwierząt zakładała też m.in. likwidację ferm zwierząt futerkowych, zakaz występów dzikich zwierząt w cyrkach czy zmiany w prowadzeniu schronisk dla zwierząt. Ustawa przeszła prace w Sejmie i Senacie. Posłowie nie zajęli się poprawkami senatorów do regulacji.

Minister Puda zapowiedział, że nowy projekt będzie zgłoszony do Sejmu jako inicjatywa poselska.

Posłuchaj:
Stanisław Sorys
Aneta Mleczko
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Witold Kozłowski
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN