Poziom wód w rzekach maleje [AKTUALIZACJA]

24.05.2019

W środę i czwartek w różnych częściach subregionu sądeckiego wprowadzano pogotowie przeciwpowodziowe. Ze względu na intensywne opady deszczu stany wód w rzekach i potokach podnosiły się aż do stanów alarmowych. Część rzek wylała. Centra Zarządzania Kryzysowego monitorowały sytuację m.in. w okolicach Białej w Grybowie i Bobowej, na Kamienicy, Łubince w Nowym Sączu ale też m.in. na rzecze Ropa.

16.00

W powiecie gorlickim jeszcze obowiązuje pogotowie przeciw powodziowe, ale alarmy zostały już odwołane. Na rzece Sękówka obowiązuję stan ostrzegawczy, podobnie jest na rzece Ropa.

Ziemia jest na tyle nasiąknięta, że Centrum Zarządzania Kryzysowego przypomina o tym, że w tym regionie moga powstać osuwiska. Większość dróg na terenie powiatu jest przejezdnych, mogą jednak występować niewielkie utrudnienia związane z zanieczyszczeń naniesionych przez wodę na drogi. Sytuacja się stabilizuję, ciągle wypompowywana jest woda z zalanych piwnic. Trwa szacowanie strat.

15.00

Stabilizuje się poziom wód w rzekach przepływających przez Powiat Nowosądecki. Kolejni wójtowie odwołują pogotowie przeciwpowodziowe. Nie obowiązuje ono już w gminach: Łabowa, Nawojowa, Grybów. Został także odwołany alarm przeciwpowodziowy w mieście Grybów. Pogotowie ogłosił natomiast wójt gminy Rytro.

13.00

Stan alarmowy utrzymuję się na rzece Sękowa, na rzece Ropa obowiązuję stan ostrzegawczy. Rzeka Biała w Bobowej wciąż z przekroczonym stanem alarmowym. W Nowym Sączu Kamienica – stanem alarmowym, Łubinka – stan ostrzegawczy, Dunajec – stan wód wysokich.

Turyści nie spłyną dziś (24.05) tratwą po Dunajcu, wszystko z powodu dużych opadów deszczu i konieczności zwiększenia zrzucanej wody na zaporze w Niedzicy. Wczoraj zapora przepuszczała 60m3 wody na sekundę, po południu zwiększono nawet tą ilość do 200. Jak wyjaśnia Jerzy Regiec prezes związku flisaków polskich przyznaje, że uniemożliwi to spływy aż do sobotniego poranka.

12.00

Wciąż nie przejedziecie przez drogę w Sędziszowej. Rzeka wylała na jezdnie przez co przejazd w tym miejscu jest niemożliwy. Na trasie Bobowa – Zborowice wyznaczone zostały objazd przez Siedliska. W tym regionie kierowcy mieli też problem z przejazdem przez obwodnice Biecza, drogę wojewódzką w Binczarowej czy powiatową w Libuszy. W tych miejscach utrudnienia zostały już usunięte.

11.45

Libusza, Gorlice ul Skrzyńskich, Binarowa i Rożnowice – tak wygląda powiat gorlicki.

 

 11.15

Ratownicy GOPR odradzają wyjścia w góry. Szczególnie niebezpiecznie może być na niebieskim szlaku z Łabowskiej Hali do Łomnicy. – Wezbrane potoki oraz rzeki górskie uniemożliwiają w niektórych miejscach przejście przez szlak – czytamy na profilu facebookowym krynickiej grupy. Zobaczcie zdjęcia z tego miejsca.

11.06

Jak dowiedziała się reporterka RDN Nowy Sącz, w Lipinkach koło Gorlic w parku mogą pływać ryby. Woda ze stawów rybnych zalała park i służby muszą ratować teraz ryby

11.00

Jak wyjaśnia burmistrz Biecza Mirosław Wędrychowicz, sytuacja jest na tyle poważna, że w kilku gminnych szkołach nie będzie dzisiaj lekcji. – Byliśmy zmuszeniu do zawieszenia zajęć w trzech szkołach. Są to Szkoły Podstawowe w Libuszy, Racąłwicach i Rożnowicach

Utrudnienia w przejeździe na drodze wojewódzkiej 981 w gminie Bobowa. Nieprzejezdna jest od Sędziszowej do miejscowości Pławna. Na trasie Bobowa – Zborowice wyznaczono objazd przez Siedliska. Utrudnienia są tu na wysokości szkoły. Udało się za to przywrócić ruch na krajowej 28 w Bieczu. Ruch przywrócono też w Binarowej.

10.00

Ścieżka rowerowa nad Kamienica, która wciąż jest w budowie przy ul. Jamnickiej w Nowym Sączu. Okolice mostu 700-lecia.

9.30

Utrudnienia a w ruchu w powiecie gorlickim:

– Droga wojewódzka 981 w gminie Bobowa. Nieprzejezdna jest droga wojewódzka 981 od miejscowości Sędziszowa do miejscowości Pławna. Na trasie Bobowa – Zborowice wyznaczono objazd przez miejscowość Siedliska.
– Droga krajowa K-28 w Bieczu (obwodnica). W związku z zalaniem jednego pasa jezdni ruch na tym odcinku odbywa się wahadłowo.
– Droga wojewódzka 980 w miejscowości Binarowa. W związku z wylaniem wody na jezdnię droga jest nieprzejezdna. Wyznaczono objazdy.
– Droga powiatowa 1485 w miejscowości Libusza. Droga zablokowana na wysokości szkoły podstawowej. Wyznaczono objazd przez miejscowość Korczyna.

9.12

– Woda w rzece Biała w Grybowie opadła o około 30 centymetrów– informuję Ryszard Wąsowicz z Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Zepsuł się przyrząd do elektronicznego pomiaru, dlatego strażacy sprawdzają poziom wody innymi metodami. Na Białej w Grybowie nie ma już stanu alarmowego, wciąż jednak jest ostrzegawczy. W innych regionach także jest tendencja spadkowa.

9.00

W Nowym Sączu wprowadzono alarm przeciwpowodziowy – W związku z przekroczeniem stanów alarmowych i ostrzegawczych na rzekach przepływających przez teren Miasta Nowego Sącza, na podstawie
art. 31 a ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2019 r. poz. 506 t.j.) ogłaszam w dniu 24 maja 2019 r. od godz. 7:00 na terenie Miasta Nowego Sącza alarm przeciwpowodziowy – informuje wydział prasowy Nowego SączaMiejski Wydział Zarządzania Kryzysowego informuję, że na Kamienicy wciąż jest stan alarmowy, na Łubince ostrzegawczy, rzeka Dunajec – stan wód wysokich.

Cały czas obowiązuje pogotowie przeciw powodziowe w całym powiecie gorlickim, strażacy od północy interweniowali blisko 50 razy. Wszystko z powodu wylewających rzek Ropa, Biała i Sękówka. W gminie Biecz podtopionych jest kilkadziesiąt domów. Strażacy od północy zabezpieczają zagrożone budynki workami z piaskiem. Konieczne jest oczyszczanie koryt rzek z drzew i innych odpadów blokujących ich swobodny przepływ. Droga w miejscowości Sędziszowa jest nieprzejezdna. Rzeka Ropa wylewa na 28 w Bieczu, nieprzejezdny jet jeden pas ruchu, a w Klęcznach i Bieczu Ropa ma już stan alarmowy. W miejscowościach Ropa, Szymbark, Łosie nadal mamy stan alarmowy.

8.30

Dwie rodziny w Śnietnicy, w gminie Uście Gorlickie wciąż są odcięte od świata. Woda w lokalnym potoku podniosła się tak wysoko, że przejazd przez jedyny most jest niemożliwy. Woda wylewa się na brzegi ale nie ma dostępu do domów.

Jak informuję rzecznik Straży Pożarnej na razie nie zgłaszano potrzeby ewakuacji. Służby ratunkowe są jednak gotowe do interwencji.

Zobacz jak to wyglądało na miejscu:

8.00

Strażacy w powiecie gorlickim interweniują w 15 miejscach równocześnie. Zgłoszenia dotyczą gównie zalanych piwnic i podtopień w domach albo połamanych gałęzi, które blokują przepusty. Woda z rzeki wylała się także na obwodnice Biecza, na której cały czas się utrzymuję. Droga jest jednak przejezdna

Woda w rzekach jest wysoka ale się uspokaja – przekonuje rzecznik Straży Pożarnej w Gorlicach. Tylko od 1.00 w nocy strażacy otrzymali 46 zgłoszeń – najwięcej dotyczy gminy Biecz, ale też Gorlic, Libuszy, Bobowej czy Racławic.

W Nowym Sączu cały czas stan alarmowy dotyczy Kamienicy, podnosi się też woda w Łubince.

7.30
Podtopione domy, ale bez konieczności ewakuacji w powiecie limanowskim. Takie informacje przekazuje nam policja z Limanowej, która wspomaga działania strażaków. W ciągu ostatniej doby przeprowadzono tutaj 30 interwencji – głównie związanych z czyszczeniem przepustów lub wypompowaniem wody z domów. Rzeka Łososinka wciąż jest bardzo wysoka, ale nurt się uspokoił.

Przypomnijmy, że pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuję na terenie całego powiatu. Tak samo jest w powiecie nowosądeckim i gorlickim.

7.00

W ciągu dwóch godzin woda na rzecze Biała w Bobowej podniosła się o blisko 80 centymetrów. Teraz jej stan określany jest jako alarmowy i według prognoz może się jeszcze podnieść lub utrzymać na podobnym poziomie. Sytuacja uspokaja się w Grybowie. Tutaj wczoraj rzeki wylewały się na drogi gminne. Po całej nocy obserwacji strażacy OSP przyznają, że jest już zdecydowanie lepiej. Biała wylała tylko na ul. Równie na Zawodziu ale nie ma tutaj zagrożenia bezpieczeństwa. W potoku Pławianka poziom jest bardzo wysoki, ale niższy od wczorajszego

 


6.30

W Kamienicy w Nowym Sączu woda przekroczyła stan alarmowy. Według najnowszego odczytu ma już ponad 280 centymetrów w najgłębszym punkcie (stan na godzinę 6.00). Ten poziom może się jeszcze podnieść ze względu na ciągłe opady. Łubinka przekroczyła stan alarmowy, a w Dunajcu woda zbliża się do tego poziomu. Trudna sytuacja dotyczy też regionu Grybowskiego i Bobowej. Rzeka Biała i Ropa mają stan ostrzegawczy.

Połamane drzewa, zatkane przepusty a także podtopione piwnice. Tylko w nocy sądeccy strażacy kilkanaście razy wjeżdżali do takich przypadków. Jak informuje dyżurny liczba zgłoszeń cały czas rośnie. Teraz straż interweniuje w Kamionce Wielkiej i Paszynie gdzie przejazd przez drogi gminne utrudnia wylana na jezdnie woda. Mieszkańcy regionu zgłaszają też zalane posesje m.in. w Nowym Sączu, Kamionce i Polnej.

 

Przed godziną 6.00 –  Kamienica stan alarmowy, Łubinka ostrzegawczy, Dunajec w Nowym Sączu stan wód wysokich!

rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - ks. Stanisław Wojdak
play
Słowo za słowo (M) - Mateusz Janiczek
play
Słowo za słowo (NS) -Andrzej Zarych
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN