Stara szkoła w Strzelcach Małych dostała drugie życie. Teraz jest tam żłobek i przedszkole [ZDJĘCIA]

22.09.2021

Przestronne sale, nowoczesne wyposażenie i wykwalifikowana kadra pedagogiczna. W Strzelcach Małych odbyło się uroczyste otwarcie żłobka i przedszkola integracyjnego.

Placówka ma własną kuchnię, aby posiłki mogły być przygotowywane na miejscu, na zewnątrz jest plac zabaw, a rodzice mają do dyspozycji wiele miejsc parkingowych.

Żłobek i przedszkole zostały zlokalizowane w budynku po byłej szkole podstawowej.

– To miejsce, które było bardzo potrzebne – mówi wójt gminy Szczurowa Zbigniew Moskal.

– Na pewno pozwoli to rodzicom na możliwość realizacji się w zawodzie, na możliwość podjęcia pracy. Jest w tej chwili gdzie zostawić tę najmłodszą pociechę, tak naprawdę od tego najmniejszego wieku. Społeczność bardzo dobrze odbiera tę inwestycję, rozmawiałem z wieloma mieszkańcami. Najbardziej zadowoleni są rodzice, że takie miejsce powstało na naszym terenie.

– Cieszymy się z tego, że mamy takie miejsce – mówi dyrektor placówki Urszula Polowiec.

– Takie miejsce jest bardzo potrzebne. Mamy bardzo dużo osób pracujących, które potrzebują opieki żłobkowej. Żłobki w Polsce są naprawdę bardzo potrzebne. Mamy więcej osób chętnych niż jest dostępnych miejsc w żłobku. To o czymś świadczy. Zresztą widzimy również aktywność w Internecie. Wiele osób lubi naszą stronę więc odzew jest naprawdę bardzo pozytywny.

Jak dodaje dyrektor na najmłodszych czeka wiele nowoczesnych udogodnień.

– Przedszkole ma bardzo bogatą bazę dydaktyczną. Mamy dwie podłogi interaktywne. Są to specjalne projektory, które rzucają obraz na podłogę i można ten obraz wykorzystywać do różnych zajęć dydaktycznych. Można ten obraz przesuwać, skakać po nim czy rozwiązywać różne zadania dzięki niemu.

Rodzice dzieci, w rozmowie z RDN podkreślają, że otwarcie żłobka i przedszkola pozwoli wielu z nich realizować się zawodowo.

– Myślę, że od dawna gmina oczekiwała takiego miejsca. Szczególnie dla tych dzieciaczków najmłodszych. Dużo rodziców chciałoby pracować i potrzebują takiego wsparcia ze strony samorządów. Jesteśmy dumni, że udało się takie przedsięwzięcie zrealizować. – Jest to forma rozwoju dla naszej gminy. Pierwszy żłobek w gminie – dobry znak na przyszłość. – To miejsce jest bardzo potrzebne dla naszej społeczności. Nie mamy dostępu do dużego miasta by oddać dziecko pod opiekę, dlatego dobrze, że powstało.

Gminny Żłobek i Interaktywne Przedszkole powstało w miejsce dawnej szkoły podstawowej, która została zamknięta w 2014 roku.

Ze żłobka korzysta siedemnaścioro dzieci, zaś do przedszkola uczęszcza dwudziestu maluchów.

Łączny koszt inwestycji to ponad 2,5 mln zł.

– 637 tys. zł pochodzi ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego,
– 561 tys. zł stanowi dotacja z rządowego programu „MALUCH+”,
– 380 tys. zł to środki z PFRON.

Posłuchaj:
Zbigniew Moskal
Urszula Polowiec
Rodzice
Karol Garncarz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Aleksandra Sternik
play
Słowo za słowo(NS) - Magdalena Majka
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN