Stary Sącz może już emitować pierwsze obligacje

02.12.2020

Miasto planuje w ten sposób uzyskać blisko 15,5 miliona złotych. Pieniądze są niezbędne do wykonania potrzebnych inwestycji w 2021 roku.

Jak mówi burmistrz Jacek Lelek, główny cel to m.in. dokończenie kanalizacji i wodociągów, ale też rozbudowa Centrum Kultury, parkingów i dróg.

Agent obligacji obejmie je w ciągu najbliższych dni – mówi. – Te obligacje będą wykupowane do 2033 roku, oczywiście w odpowiednich transzach, czyli dość odległy czas spłaty. Tak to jest zaplanowane, żeby można było wszystkie nasze zobowiązania dłużne rozłożyć w czasie, aby nigdy nie były dla samorządu zbyt dużym obciążeniem i nie ograniczały jego funkcjonowania w przyszłości – wyjaśnia burmistrz.

Do tej pory Stary Sącz korzystał z kredytów komercyjnych, tym razem uznano, że papiery wartościowe będą lepszym rozwiązaniem.

– Zdecydowaliśmy się na narzędzie obligacji, ze względu na jego elastyczność w przyszłości. To znaczy, że jeśli będzie potrzeba negocjowania np. warunków, terminów spłaty, w przypadku obligacji jest taka możliwość, a w przypadku kredytów przy obecnym stanie prawnym nie ma – tłumaczy burmistrz.

Rada Miasta wyraziła zgodę na emisję obligacji już w czerwcu tego roku.

Posłuchaj:
Jacek Lelek
Maria Mółka
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Anna Pieczarka
play
Słowo za słowo(NS) - Wacław Ligęza
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN