Straszą domowych pupilów ale są też śmiertelnym zagrożeniem dla dziko żyjących ptaków

30.12.2019

Choć nie będzie ich w tym roku na sądeckim rynku, to i tak pojawią się w regionie. Są jednak wielkim utrapieniem dla właścicieli psów czy innych zwierząt domowych. Chodzi o fajerwerki jakie pojawią się w ostatnią noc roku na niebie. Jak wyjaśnia Jan Serwin sądecki lekarz weterynarii, huk i wystrzały w sylwestrową noc to zagrożenie nie tylko dla zwierząt domowych, ale również tych żyjących dziko.

Swojego pupila można spróbować przygotować na ten dzień. – Jeżeli już mamy tę krytyczną noc, czyli te wieczory przed samym Sylwestrem, starajmy się wprowadzić do otoczenia psa dźwięki, które będą rozpraszały jego uwagę. Włączony telewizor, radio. To już powinno zadziałać. Jeżeli to nie pomaga to musimy się uciec w zabezpieczenie farmakologiczne – przekonuje.

Jak dodaje Jan Serwin, największe śmiertelne żniwo fajerwerki zbierają wśród dziko żyjącego ptactwa, które spłoszone nocą rozbija się o budynki czy inne przeszkody. W nocy ptaki nie są w stanie ich zobaczyć, a dodatkowo spłoszone mają krótszy czas na jakąkolwiek reakcję.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Łukasz Smółka
play
Słowo za słowo (NS) -Bogdan Łuczkowski
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN