Straż Pożarna apeluje – nie wchodźmy na zamarznięte rzeki i jeziora

27.01.2021

Może okazać się to tragiczne w skutkach.

– Na zamarznięte jeziora, stawy, rzeki raczej się nie wchodzi, bo nigdy nie mamy pewności jaka jest grubość tego lodu, a niestety sytuacja może nas zaskoczyć, gdy się lód załamuje, nie jest tak prosto wydostać się z tej wody z tej rzeki i bardzo szybko możemy doznać szoku termicznego i utonąć – mówi Paweł Motyka Komendant Miejski PSP.

Co roku w Polsce ginie kilkanaście osób, które decydują się wejść na zamarzniętą wodę.

W tym roku policjanci łącznie odnotowali 6 przypadków utonięcia w wyniku załamania się lodu.

Na Sądecczyźnie w ubiegłych latach także dochodziło do groźnych wypadków w okresie zimowym.

Ważne też, by umieć się zachować jeśli jesteśmy świadkami takie zdarzenia i chcemy komuś pomóc – dodaje Paweł Motyka Komendant Miejski PSP.

– Trzeba na pewno zachować rozsądnej, powiadomić służby to jest raz. Do czasu przejazdu służb ewentualnie jeżeli chcemy się przemieszczać po lodzie no to w pozycji leżącej, czołgając się bo wtedy inaczej się rozkładają te siły, jeżeli mamy jakąś gałąź, jakiś szalik cos możemy rzucić tej osobie co jest w wodzie no to na pewno jest coś co dobrze może zrobić i ewentualnie jeśli taka osoba się złapie to wtedy możemy ją wyciągnąć.

Strażacy z Sądeckiej jednostki w ostatnich dniach przeszli szkolenia jak radzić sobie w takich sytuacjach, zakupiono także specjalne sanie, którymi w razie potrzeby funkcjonariusze mogą poruszać się po lodzie.

Posłuchaj:
Paweł Motyka
Karolina Średnicka, fot. zdjęcie ilustracyjne/pixabay.com
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Grzegorz Gotfryd
play
Słowo za słowo (NS) - Marta Słaby
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN