Strefy i obostrzenia w powiecie tarnowskim z powodu ASF zostają utrzymane

27.09.2021

Z powodu ognisk afrykańskiego pomoru świń w powiatach mieleckim i dąbrowskim nie będą na razie znoszone obostrzenia obowiązujące w gminie Skrzyszów.

Na terenie gminy, podzielonej na strefy czerwoną i niebieską, w dalszym ciągu rolnicy będą zobowiązani do przestrzegania ograniczeń związanych z przemieszczaniem świń.

– Gospodarz musi uzyskać zgodę na każde przemieszczenie zwierząt – tłumaczy zastępca powiatowego lekarza weterynarii w Tarnowie Tomasz Kędzierski.

– Aby uzyskać taką zgodę w strefie czerwonej, należy dokonać badania świń w kierunku ASF. W przypadku uzyskania wyniku ujemnego, urzędowy lekarz weterynarii wypisuje świadectwo i zwierzęta mogą zostać wysłane do rzeźni. Nie wszystkie rzeźnie mogą dokonywać uboju zwierząt ze strefy czerwonej. W drugiej strefie rolnicy muszą przestrzegać zasad bioasekuracji i przed przemieszczeniem muszą uzyskać świadectwo od lekarza weterynarii.

W powiecie tarnowskim stwierdzono dwa ogniska ASF, ale hodowle trzody zlikwidowano w 4 gospodarstwach na terenie gminy Skrzyszów.

Dodajmy, że na trasie kolejowej dawnej Szczucinki ma powstać ogrodzenie uniemożliwiające dzikom przemieszczanie się.

Posłuchaj:
Tomasz Kędzierski
Jadwiga Koziol, fot. zdjęcie ilustracyjne/pixabay.com
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - ks. Sylwester Brzeźny
play
Słowo za słowo (M) - Lesław Wieczorek
play
Słowo za słowo(NS) - Wacław Ligęza
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN