Studentki i Studenci PWSZ znów ruszają nieść pomoc!

02.11.2020

Studentki i studenci pielęgniarstwa z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie będą pracować w tarnowskich szpitalach. Personel szpitali wesprze 40-osobowa grupa studentów.

Pracę zaczną od jutra, 3 listopada.

Trwa przygotowanie niezbędnych dokumentów, na mocy których studenci będą mogli nieść pomoc – mówi rektor PWSZ w Tarnowie dr hab. Małgorzata Kołpa. Jak
dodaje, to odpowiedź studentów na obecną sytuację służby zdrowia.

– Brakuje pielęgniarek. Część choruje, część jest na zwolnieniach chorobowych. Jest potrzeba pracy. Część personelu jest przekierowana na oddziały covidowe, więc na pozostałych brakuje personelu. Dlatego studenci trzeciego roku włączą się w akcję pomocy szpitalom.

Ponad 30 studentów wesprze w najbliższych dniach pielęgniarki w Specjalistycznym Szpitalu Szczeklika w Tarnowie.

Będą pracować na umowy zlecenie – mówi dyr. placówki, Marcin Kuta. – Nie będziemy starali się ich umieszczać na stanowiskach pracy z chorymi na Covid na tym etapie. Radzimy sobie jeszcze w ten sposób, że będą pracować na stronach czystych oddziałów a z oddziałów czystych część pielęgniarek będziemy przesuwać na oddział Covidowy, studentki będą wspierać pozostałe na oddziale pielęgniarki.

Jak dodaje Marcin Kuta, jest też duży problem z lekarzami.

– Dodatnie zakażenia lekarzy czy też kwarantanny, czy objawy, które powodują, że zostają w domu, sprawiają, ze obsada dwuosobowa dyżuru, staje się jednoosobowa, że na dyżurze, gdzie miał być lekarz, nagle go nie ma. Zwróciłem się z prośbą do lekarzy pracujących w lecznictwie ambulatoryjnym w Tarnowie i okolicach – dotyczy to zarówno lekarzy POZ, jak i lekarzy specjalistów, by ci poświęcili kilka godzin pracy, kilka godzin z godzin pracy lub z wolnych godzin i zgłosili się do pracy do szpitala, by wesprzeć lekarzy prowadzących chorych na Covid.

Pomoc zaoferowali także studiujący na Wydziale Chemii, którzy będą produkować środki do dezynfekcji. Władze PWSZ zdecydowały, że sfinansują zakup potrzebnych do tego odczynników.

Posłuchaj:
Małgorzata Kołpa
Marcin Kuta
Katarzyna Antosz, Jadwiga Kozioł, fot. ZPS
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Andrzej Potępa
play
Słowo za słowo(NS) - Jacek Migacz
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN