Stworzyła koszulkę, która ułatwi kontakt z pacjentem. Tarnowska studentka w finale prestiżowego konkursu dla pielęgniarek!

07.12.2021

Jak pokazać, że boli, kiedy nie można nic z siebie wydusić? Jak dogadać się z pacjentem, który nie słyszy, a my nie znamy języka migowego? O tym, jak ważna jest sprawna komunikacja, zwłaszcza, kiedy dzieje się coś złego, wiedzą i pacjenci i personel medyczny.

Pomysł na koszulkę ułatwiającą komunikację z pacjentem, który ma trudności w mówieniu o swoich potrzebach zapewnił Magdalenie Robak, studentce II roku pielęgniarstwa na PWSZ w Tarnowie, udział w ścisłym finale Konkursu o Nagrodę Pielęgniarską Królowej Szwecji Sylwii – Queen Silvia Nursing Award Poland.

Zdaniem finalistki, taka koszulka bardzo ułatwi kontakt między pacjentem a personelem medycznym, zwłaszcza wtedy, kiedy potrzeba reagować szybko, a chory nie jest w stanie z różnych względów wyartykułować swoich potrzeb.

– Mój pomysł polega na stworzeniu narzędzia do komunikacji, tak naprawdę. Jednak w formie, która jest dostępna dla każdego. Myślę, że dla pacjenta byłoby to dużym ułatwieniem, ponieważ nieraz widziałam, ze pacjent siłował się wręcz ze słowami, próbował je po prostu wydusić z siebie, a nie był w stanie. w tej koszulce liczy się to, aby ta komunikacja była usprawniona, liczy się czas. w komunikacji, zwłaszcza w szpitalu, liczy się czas. Kiedy coś boli, trzeba działać szybko, trzeba działać od razu

To nie wszystko. Kiedy znany artysta Piotr Barszczowski dowiedział się o pomyśle studentki, postanowił pomóc jej, wykonując projekt koszulki.

– Stwierdziłem, że to jest bardzo dobry pomysł. To jest coś, z czego bije, promieniuje dobro i pomoc człowieka drugiemu człowiekowi. Nie mogłem nie zareagować na to. Postanowiłem umówić się z pomysłodawczynią, żeby dowiedzieć się dokładnie, jak ona to sobie wyobraża, żeby jej pomóc od strony graficznej. Profesjonalnej graficznej, żeby te piktogramy były dobrze zaprojektowane.

Na koszulce umieszczony jest uproszczony model ludzkiej sylwetki złożony z punktów znajdujących się w tych miejscach, które najczęściej bolą, proste ikony oznaczające podstawowe potrzeby i skala bólu. Personel może wskazywać znaki, a pacjent tylko potaknie w najwygodniejszy dla niego sposób.

Finał konkursu już 9 grudnia, kiedy to Magdalena Robak stanie przed komisją konkursową w Warszawie, aby przedstawić swój projekt. Wynik poznamy 23 grudnia.

Nagroda Pielęgniarska Królowej Sylwii (Queen Silvia Nursing Award) to stypendium przeznaczone do pielęgniarek i pielęgniarzy oraz osób studiujących pielęgniarstwo, mające na celu wyłonić najbardziej kreatywne pomysły podnoszące prestiż zawodu pielęgniarki oraz przyczyniające się do trwałych, pozytywnych zmian w opiece zdrowotnej. Konkurs wspiera Królowa Szwecji Sylwia.

Temat tegorocznej edycji konkursu brzmiał: ‘Pomysły na poprawę opieki nad pacjentami, ze szczególnym uwzględnieniem korzyści dla osób starszych lub cierpiących na demencję.”

Maria Polaczek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Arkadiusz Mikuła
play
Słowo za słowo (NS) -Wacław Ligęza
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN