Od stycznia w Tarnowie wchodzi podwyżka za śmieci

30.10.2020

Nie o 7 zł, jak proponował prezydent, ale 2 zł więcej zapłacą tarnowianie za wywóz śmieci. Opłata miesięczna za śmieci posegregowane od osoby wyniesie 24 zł.

Miasto tłumaczy, że z opłat mieszkańców nie wystarcza na pokrycie wydatków na gospodarkę odpadami. Tylko w tym roku gmina dołoży do śmieci 8,5 miliona złotych.

Nie możemy tylko podwyższać opłaty i nic poza tym – mówiła podczas sesji Rady Miejskiej radna KO Krystyna Mierzejewska, która zawnioskowała o zmianę kwoty z 29, 45 na 24 złote. – Trzeba walczyć o to, żeby opłata za odpady była formą podatku. Dlaczego w Tarnowie od tylu lat nie mamy spalarni? Trzeba zrobić wszystko, żeby pomóc MPEC-owi, by te spalarnie wybudował. Nie było też ze strony miasta dokapitalizowania spółki MPGK w zakresie budowy właściwej instalacji przetwarzania odpadów, wtedy nie byłoby tego nieprzyjemnego zapachu w Krzyżu.

Radni zwracali uwagę, że należy uszczelnić system śmieciowy, by dotrzeć do osób, które nie płacą.

– Z uporem maniaka powtarzamy, żeby uszczelniać system, pytamy, w jaki sposób nastąpiło to uszczelnienie, bo to Rada Miasta zdecydowała w ubiegłym roku o przyznaniu dodatkowych środków dla Urzędu Miasta na wykonywanie właśnie tych badań, weryfikacji, kto nie płaci za śmieci. Ja do tej pory ani raz nie usłyszałem odpowiedzi ze strony władz miasta, ile dzięki temu tych osób, które uchylają się od płacenia udało się odnaleźć. Mamy cały czas tylko statystyki, że około 20 tysięcy tarnowian nie płaci za śmieci – mówi Mirosław Biedroń.

Wiceprezydent Tadeusz Kwiatkowski tłumaczy, że miasto cały czas stara się wprowadzić rozwiązania uszczelniające system.

– Nie jest prawdą, że nie szukamy rozwiązań, żeby uszczelnić system. Skarbnik ze swoimi służbami cały czas pracuje nad tym, żeby jak najwięcej w deklaracjach pojawiało się osób. W ubiegłym roku przygotowaliśmy tez kilka rozwiązań, jednak zostały zaskarżone i SKO uchyliło je. Też trudni wyegzekwować prawidłowe segregowanie śmieci.

Dodajmy, że ostatnia podwyżka za śmieci była w lipcu tego roku. Wówczas cena za odpady od osoby wzrosła z 18 na 22 zł za segregowane śmieci.

Posłuchaj:
Krystyna Mierzejewska
Mirosław Biedroń
Tadeusz Kwiatkowski
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Życzenia bpa Andrzeja Jeża z okazji wspomnienia św. Franciszka Salezego - patrona dziennikarzy
play
Słowo za słowo (M) - Mateusz Janiczek
play
Słowo za słowo(NS) - Krzysztof Dymura
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN