Czy przez suszę może zabraknąć wody w mieście?

29.04.2020

Tarnowskie Wodociągi dostarczają wodę do kilku gmin.

Jak wiecie z wiadomości RDN miejskie spółki borykają się z problemami finansowymi. Z powodu Covid – 19 Wodociągom doskwiera problem z płatnością od firm, bo wiele z nich przedłuża terminy zapłaty.

W temacie braku wody prezes spółki Tadeusz Rzepecki uspokaja: nie ma zagrożenia, że wody zabraknie.

Nawet gdyby susza się przeciągnęła jeszcze na wiele miesięcy, jesteśmy w stanie dostarczyć taką ilość wody, jaka jest potrzebna – mówi Tadeusz Rzepecki.

– Oczywiście w pewnych momentach, np. wieczorem w czasie podlewania ogrodu w miesiącach letnich może jej nie tyle brakować, co ciśnienie może być niższe. W tej chwili obserwujemy rozbiory na poziomie 2/3 maksymalnych rozbiorów roku ubiegłego, czyli nie jest to stan jakiegoś najwyższego zapotrzebowania. Jesteśmy w stanie podać tej wody dużo więcej. Również jesteśmy w stanie wspomóc sąsiednie wodociągi, aby mogły spokojnie zabezpieczyć wodę dla poszczególnych miejscowości.

Jednak właściciele studni w okolicznych miejscowościach już zauważają braki. Jeśli ich gospodarstwa nie są podpięte do miejskiej sieci, z rozwagą muszą korzystać z wody.

Susza daje się we znaki nie tylko producentom żywności. Zapowiada się także wzrost cen.

Dodajmy, że najbardziej ucierpiały zboża jare, uprawy ziemniaków, buraków czy warzyw. W sadach wszystko zależy od tego, czy będą jeszcze przymrozki.

Rolnicy posiadający gospodarstwo o powierzchni od 1 ha do 300 ha mogą starać się o pomoc finansową. Wnioski przyjmują oddziały regionalne Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Posłuchaj:
Tadeusz Rzepecki
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Gil
play
Słowo za słowo(NS) - Jan Golba
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN